Największy w historii. Rosja zwiększa budżet obronny

polsatnews.pl 4 godzin temu

Rosja przedstawiła budżet państwa na najbliższe lata. Wynika z niego, iż w przyszłym roku przekaże na obronność rekordową sumę tj. 13,5 bln rubli. Znaczną część pieniędzy zaplanowanych na wydatki militarne pochłonie wypłacenie żołdu i pensji części administracyjnej wojska. Wojenny budżet doprowadzi jednak do znacznego ograniczenia innych wydatków, w tym w sektorze zdrowia czy edukacji.

Rosja opublikowała projekt trzyletniego budżetu kraju. Wynika z niego, iż Moskwa zwiększy budżet obronny o 25 proc. czyniąc go najwyższym w historii. Kwotę zwiększono, ponieważ Władimir Putin zapowiada kontynuację działań w Ukrainie i zaostrzenie relacji z Zachodem.


Tym samym budżet obronny Rosji osiągnie rekordowe 13,5 bln rubli (około 560 mld zł). Łącznie wydatki na obronność i bezpieczeństwo kraju wyniosą około 40 proc. całego budżetu Rosji. Około 10 proc. zaplanowanych wydatków militarnych będzie stanowić opłacenie żołdu i pensji części administracyjnej wojska.

Rosja zwiększyła budżet. "Gospodarka przeszła w tryb wojenny"

"Ten wzrost potwierdza, iż gospodarka przeszła na tryb wojenny i choćby jeżeli wojna na Ukrainie niedługo się skończy, przekazywanie pieniędzy do armii i rozdętego sektora obronnego pozostanie najwyższym priorytetem" - napisał jeden z gospodarczych rosyjskich portali cytowany przez "The Guardian".


"Oczywiste jest, że wydatki na wojsko i bezpieczeństwo przekroczą łączne wydatki na edukację, opiekę zdrowotną, politykę społeczną i gospodarkę narodową" - dodano.

ZOBACZ: Mobilizacja dziesiątek tysięcy Rosjan. Putin podpisał dekret


Zgodnie z projektem budżetu wydatki socjalne mają się zmniejszyć o 16 proc. - z 7,7 bln rubli w tym roku do 6,5 bln rubli w 2025 roku. W związku z ustaleniem nowego budżetu, Władimir Putin chwalił się, iż "wszystkie wyznaczone cele" w ramach "specjalnej operacji wojskowej (wojna w Ukrainie-red.) zostaną osiągnięte".

Rosja z rekordowym budżetem. Inflacja pnie się w górę

Przytoczeni przez brytyjski dziennik analitycy uważają, iż długoterminowe perspektywy gospodarcze Rosji są o wiele gorsze niż przed inwazją na Kijów. Według nich zwrócenie się Kremla w stronę Chin, łamanie sankcji i inne obejścia nie mogą zrekompensować bezpośredniego dostępu do zachodnich rynków i ich technologii.


Gwałtowny wzrost wydatków na wojsko w Rosji wywołał drastyczny wzrost inflacji w kraju. Poskutkowało to m.in. podniesieniem kosztów pożyczek przez Bank Centralny.

Idź do oryginalnego materiału