11 lipca – nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA
11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 4 czerwca 2025 r. (Dz.U. z 2025 r., poz. 891), która jasno podkreśla wagę upamiętnienia męczeńskiej śmierci Polaków tylko dlatego, iż byli Polakami. Wołyń – PAMIETAMY
Dlaczego 11 lipca?
To właśnie 11 lipca 1943 roku doszło do apogeum bestialskich mordów, które miały miejsce w około 100 polskich miejscowościach na Wołyniu. Data ta została uznana za symboliczną hekatombę Polaków i ma dziś przypominać o największej fali ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
Zbrodnia na Kresach Wschodnich
W latach 1939–1946 na terenach dawnej II Rzeczypospolitej – w województwach wołyńskim, tarnopolskim, stanisławowskim, lwowskim i poleskim, a także obecnych województwach lubelskim i podkarpackim – działali nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych formacji zbrojnych. Ich celem było etniczne oczyszczenie tych terenów z ludności polskiej.
Według polskich historyków, ofiarami tego ludobójstwa padło ponad 120 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie cywile, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Z tej liczby ok. 60 tys. zginęło na Wołyniu, a co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (dzisiejsze tereny zachodniej Ukrainy). Wielu z nich zostało zamordowanych w wyjątkowo okrutny sposób.
Nowe święto państwowe – znaczenie i cel
W ustawie z 2025 roku czytamy:
„Męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
Narodowy Dzień Pamięci ma służyć nie tylko uczczeniu ofiar, ale też zwiększeniu świadomości historycznej na temat wydarzeń na Kresach. To również gest szacunku dla potomków pomordowanych, a także wezwanie do obrony prawdy historycznej, zwłaszcza w czasach prób relatywizacji zbrodni ludobójstwa.
Co zmienia się w kalendarzu?
Dotychczas, zgodnie z uchwałą Sejmu z 22 lipca 2016 r., obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. w tej chwili święto to zostało podniesione do rangi święta państwowego, co oznacza, iż może być ono obchodzone z udziałem najwyższych władz państwowych, pocztów sztandarowych, mszy świętych i wydarzeń patriotyczno-historycznych w całej Polsce.
Ludobójstwo – definicja zgodna z prawem międzynarodowym
W świetle międzynarodowego prawa karnego zbrodnie popełnione przez OUN i UPA wypełniają definicję ludobójstwa – systematycznego i celowego wyniszczania określonej grupy etnicznej. Polacy na Kresach padli ofiarą czystki etnicznej, której celem było ich całkowite wyeliminowanie z tych terenów.
Pamięć i prawda historyczna
Nowe święto 11 lipca to ważny krok w kierunku ochrony pamięci narodowej. W dobie napięć geopolitycznych i fałszowania historii, Polska wysyła wyraźny sygnał: prawda o ludobójstwie dokonanym na Polakach nie zostanie zapomniana. Wprowadzenie tego święta do kalendarza państwowego to dowód szacunku dla ofiar, ich rodzin oraz symboliczna forma sprawiedliwości dziejowej.
Podsumowanie
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA, obchodzony 11 lipca, ma na celu upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych kart polskiej historii XX wieku. Ponad 120 tysięcy Polaków straciło życie tylko dlatego, iż byli Polakami. To święto to nie tylko wyraz hołdu, ale też apel o zachowanie prawdy historycznej dla przyszłych pokoleń.
- Świnoujście: Mieszkańcy chcą rozwoju, nie zmarnujmy tej szansy !!
- Świnoujście. Wysypisko śmieci na wydmach. Gdzie jest gospodarz tego miasta? – FILM
- Czy Tusk przeprosi niemieckich turystów? Graniczny incydent i podwójne standardy
- Świnoujście – Górka rekreacyjna przy ul. Karsiborskiej już otwarta