Niemcy i Norwegia ogłosiły w poniedziałek wieczorem, iż przygotowują dwustronny traktat obronny. To kolejne w ostatnim czasie porozumienie dotyczące bezpieczeństwa, jakie zostało zawarte między europejskimi państwami.
Traktat, który mają opracować ministrowie obrony, ma wzmocnić współpracę obronną obu krajów. Niemcy i Norwegia należą do największych zwolenników najnowszej inicjatywy europejskich państw NATO, polegającej na zakupie amerykańskiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.
Ministrowie obrony obu państw zaapelowali również o wzmocnienie ochrony europejskiej infrastruktury podwodnej w obliczu podejrzeń o akty sabotażu, przypisywane w ostatnich miesiącach Rosji i Chinom.
We wspólnej deklaracji ministrowie podkreślili, iż bliska kooperacja Berlina i Oslo opiera się na „wspólnych wartościach”. Podkreślili wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz potrzebę ściślejszej współpracy na lądzie, a choćby w przestrzeni kosmicznej.
Kolejna dwustronna umowa
Planowany traktat wpisuje się w szersze wysiłki na rzecz wzmocnienia europejskich struktur obronnych poprzez umowy dwustronne, w obliczu zagrożeń ze strony Rosji oraz ryzyka wycofania się USA z zaangażowania w bezpieczeństwo Europy
– jeżeli można znaleźć coś dobrego w tej strasznej wojnie na Ukrainie, to można powiedzieć, iż zbliżyła ona nas, Europejczyków – powiedział kanclerz Friedrich Merz na konferencji prasowej w Berlinie ze swoim norweskim odpowiednikiem Jonasem Gahrem Størem.
Wspomniane dwustronne porozumienia zawierane są równolegle do struktur obronnych NATO, do którego należą już prawie wszystkie państwa UE. Wyjątki stanowią tylko Irlandia, Malta, Austria i Cypr.
W zeszłym tygodniu Niemcy podpisały kompleksowy traktat z Wielką Brytanią, który nazwano traktatem kensingtońskim. Zakłada on zacieśnienie partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa, na podstawie ubiegłorocznego porozumienia ministerialnego.
Zaledwie kilka dni wcześniej Wielka Brytania i Francja ogłosiły, iż zamierzają rozpocząć koordynację działań w zakresie odstraszania nuklearnego. Paryż i Berlin również planują zacieśnienie współpracy obronnej. Wszystkie te trzy kraje wiążą niezależne umowy o wzajemnej pomocy, które mają uzupełniać artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Tworzą one nieformalne ugrupowanie E3, które w ostatnim czasie przeżywa odrodzenie i – podobnie jak inne formaty multilateralne – coraz częściej służy do wypracowywania wspólnego stanowiska w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa tam, gdzie UE nie posiada kompetencji.