Niemiecka prasa o planie Trumpa: Porozumienie to nowa odsłona paktu Ribbentrop-Mołotow

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Niemiecka prasa nie ustaje w ostrej krytyce planu Donalda Trumpa w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Padły porównania z paktem Ribbentrop-Mołotow i Traktatem Wersalskim.
W Europie mieliśmy już "plan pokojowy" podobny do propozycji Trumpa, który przyniósł naszemu kontynentowi wiele nieszczęść. W roku 1939 narodził się Pakt Ribbentrop-Mołotow będący podziałem Polski - czytamy w komentarzu opublikowanym w piątek na łamach gazety "Münchner Merkur".


REKLAMA


w tej chwili Putin i Trump chcą tak samo postąpić z Ukrainą - Rosja dostanie zagrabione ziemie, Stany Zjednoczone dostaną surowce mineralne, a Europa miliony nowych uchodźców - ostrzega komentator. Jego zdaniem rozejm bez twardych gwarancji bezpieczeństwa oznacza odłożenie wojny o jedynie kilka lat.


Zobacz wideo jeżeli Trump wstrzyma pomoc dla Ukrainy, straci narzędzia nacisku na Kijów


"Brutalność, z jaką Moskwa pod przykrywką negocjacji pokojowych bombarduje Kijów, świadczy o determinacji Putina w realizacji celu, jakim jest wymazanie demokratycznego kraju sąsiedniego z mapy" - pisze dziennikarz "Münchner Merkur". Europa potrzebuje w tej chwili koalicji chętnych, która wzmocniłaby na tyle Ukrainę, iż Putin zmuszony byłby do podjęcia prawdziwych negocjacji. Niemcy muszą przejąć przywództwo. W przeciwieństwie do zwlekającego Scholza Merz zdaje się gotowy do przejęcia tej roli - czytamy w konkluzji.
"Najnowszym atakiem rakietowym na Kijów reżim rosyjski pokazał, jaka jest jego gotowość do negocjacji pokojowych. Moskwa rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie i chce ją kontynuować aż do podporządkowania (napadniętego) kraju lub do jego zniszczenia" - pisze Reinhard Veser we "Frankfurter Allgemeine Zeitung".


Komentator przewiduje, iż Trump i jego otoczenie obarczą odpowiedzialnością za zarysowujące się fiasko rozmów Ukrainę. Jest to jego zdaniem nie tylko skutek rosyjskiej propagandy. "Trump i Putin wspólnie wierzą w prawo silniejszego. o ile słabszy nie ustąpił pod naciskiem gróźb i szantażu, to sam jest sobie winien, gdy spotka go krzywda" - pisze Veser. Zdaniem dziennikarza "FAZ" UE i Ukraina znalazły się w niebezpiecznej sytuacji. Trump wręcz "zaprosił" Putina do przetestowania dzięki prowokacji i nowych aktów agresji zdolności obronnej Europejczyków.


Na łamach były niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel porównał propozycje amerykańskie do Traktatu Wersalskiego po pierwszej wojnie światowej. "Europejczycy dobrze wiedzą, jak słabe i kruche są takie narzucone z góry 'traktaty pokojowe'" - powiedział Gabriel. W ten sposób Stany Zjednoczone stałyby się "przedstawicielem interesów Rosji" - ostrzegł. "Wszystko to ma jedynie umożliwić rządowi Trumpa jak najszybsze zrzucenie odpowiedzialności i 'danie drapaka'" - skrytykował polityk niemieckiej SPD.
Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".
Idź do oryginalnego materiału