Nowa mapa garnizonów

polska-zbrojna.pl 1 dzień temu

Dwa nowe garnizony powstaną w Ciechanowie i Tarnowie. Tak zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zmiany są odpowiedzią m.in. na tworzenie się nowych jednostek wojskowych, mają też umożliwić szybsze reagowanie wojska na lokalne zagrożenia w czasie pokoju i kryzysu.

Zmiany w strukturze wojska nie są niczym nowym. zwykle dochodzi do nich wtedy, gdy zapadają decyzje o formowaniu nowych jednostek wojskowych i konieczne staje się dostosowanie do nich m.in. lokalnej infrastruktury. W przypadku jednostek już funkcjonujących powodem jest najczęściej lepsze dopasowanie zadań do struktur i uproszczenie dowodzenia.

Tak jest i tym razem. MON przygotowało właśnie projekt rozporządzenia, który zakłada, iż do 106 w tej chwili funkcjonujących garnizonów dołączą dwa kolejne.

REKLAMA

Zgodnie z propozycjami pierwszy z nich ma powstać w Ciechanowie. Jak uzasadniają przedstawiciele resortu obrony narodowej, powodem jest nie tylko obecność w mieście dowództwa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale także przede wszystkim powstająca w tym rejonie 1 Dywizja Piechoty Legionów. Choć nowy związek taktyczny formowany jest głównie na Podlasiu, to swoim zasięgiem ma objąć też część województwa warmińsko-mazurskiego oraz północne Mazowsze. To właśnie w Ciechanowie rozwijane są dowództwo i sztab nowej dywizji. – Aktualny stan osobowy i planowana w najbliższych latach liczebność pododdziałów oraz wyposażenie, jak również powstająca w tej lokalizacji infrastruktura pozwala już teraz na realizację zadań i sprawne funkcjonowanie jako odrębny garnizon – podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej. Po wejściu w życie przepisów nowy garnizon obejmie swoim zasięgiem miasto Ciechanów oraz powiaty: ciechanowski, mławski, sierpecki i żuromiński.

Drugi z garnizonów powstanie w Tarnowie, gdzie swoją siedzibę ma 113 Batalion Lekkiej Piechoty 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki formalnemu ulokowaniu przedstawicielstwa sił zbrojnych w mieście kooperacja wojska z samorządem i mieszkańcami będzie łatwiejsza. Żołnierze będą też mogli sprawniej i szybciej podejmować działania w zakresie zarządzania kryzysowego oraz reagować na klęski żywiołowe. Powstanie garnizonu ułatwi również organizację wojskowej asysty honorowej podczas uroczystości państwowych i lokalnych wydarzeń. Nowy garnizon, poza miastami Tarnów i Nowy Sącz, obejmie też swoim zasięgiem powiaty: dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, tarnowski.

Projekt przewiduje także zmiany w zasięgu terytorialnym istniejących w tej chwili garnizonów. jeżeli przepisy wejdą w życie, Giżycko straci powiat olecki i gminę Kruklanki na rzecz garnizonu Węgorzewo, a garnizon Nisko przejmie powiat stalowowolski od Nowej Dęby. Część zmian będzie efektem powstania dwóch nowych garnizonów. Kraków odda swoje wschodnie obszary (m.in. Tarnów, Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i limanowski) nowo utworzonemu garnizonowi Tarnów, a w garnizonie Ciechanów z kolei znajdą się powiaty będące dotąd w zasięgu terytorialnym Przasnysza: ciechanowski, mławski, sierpecki oraz żuromiński.

Rozporządzenie dotyczące garnizonów było ostatnio nowelizowane w 2022 roku. Powstały wtedy dwa nowe garnizony. Pierwszy z nich został utworzony w Białej Podlaskiej, a powodem był proces formowania na Podlasiu nowych pododdziałów wchodzących w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Drugi z garnizonów powstał na Górnym Śląsku, a jego siedzibą stały się Katowice. Decyzja taka wyniknęła m.in. z konieczności zapewnienia lepszej organizacji zadań z zakresu mobilizacji, a także współdziałania wojska z administracją rządową i samorządami. Dodatkowym czynnikiem był trwający proces formowania 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

PG
Idź do oryginalnego materiału