Od 17 kwietnia w życie weszły przepisy zakazujące fotografowania obiektów uznanych za strategiczne dla bezpieczeństwa i obronności Polski bez zezwolenia. Nowe regulacje to efekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej wydanego w związku z nowelizacją Ustawy o Obronie Ojczyzny.
Co ciekawe, zakaz obejmuje nie tylko obiekty wojskowe, elektrownie, zapory czy systemy łączności ale także mosty, wiadukty czy tunele, które “znajdują się w ciągu dróg lub linii kolejowych o znaczeniu obronnym”. Zgodnie z nowymi przepisami nie wolno fotografować także między innymi budynków sądów czy niektórych urzędów oraz obiektów związanych z logistyką i administracją. W tych lokalizacjach pojawiły się lub w najbliższym czasie pojawią wyraźnie oznaczone tablice informujące o zakazie w pięciu językach. Szacuje się, iż w całym kraju zakaz fotografowania bez zezwolenia obejmie blisko 25 tys. lokalizacji. Teoretycznie przepisy mają przeciwdziałać ewentualnemu szpiegostwu. Za złamanie zakazu grozi kara grzywny, konfiskata sprzętu fotograficznego a choćby areszt.
Aby uzyskać zezwolenie, należy złożyć wniosek papierowy bądź elektroniczny z podpisem kwalifikowanym do zarządcy danego miejsca. Od zakazu są również pewne odstępstwa, zezwolenie nie jest wymagane np. przy inwestycjach, remontach i audytach, w przypadku relacji medialnych z różnego rodzaju wydarzeń, zdjęć technicznych nieruchomości wykonanych przez jej właścicieli czy zarządców oraz np. prac geodezyjnych.
Fot. ilustracyjna Pixabay