Nowe wyzwania, nowe możliwości - żołnierze jednostek specjalnych szkolą mazowieckich terytorialsów
polska-zbrojna.pl 9 godzin temu
11 żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu wzięło udział w intensywnym szkoleniu z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi. Jego celem jest podniesienie poziomu wyszkolenia i efektywności działania jednostek WOT w różnych warunkach.
Szkolenie z MZSz to innowacyjna inicjatywa, która łączy teorię z praktyką, umożliwiając żołnierzom zdobycie unikalnych umiejętności niezbędnych do szybkiego reagowania na zmieniające się zagrożenia. Celem szkolenia jest nie tylko poprawa umiejętności bojowych, ale także przygotowanie do funkcjonowania w trudnych warunkach terenowych oraz ekstremalnych sytuacjach kryzysowych.
Jednak szkolenie to coś więcej niż poszerzanie swojej wiedzy – to również nauka przekazywania jej dalej. Program tygodniowego szkolenia obejmuje intensywne zajęcia teoretyczne oraz praktyczne ćwiczenia w terenie, pozwalając tym samym przyszłym instruktorom na zdobycie niezbędnych kompetencji. Uczestnicy uczą się, jak w krótkim czasie przekształcać pododdziały w grupy bojowe, gotowe do działania w każdym miejscu.
REKLAMA
„Szkolenie to okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności”
Uczestnicy kursu MZSz nie kryją swojej satysfakcji z możliwości, jakie daje im to szkolenie. Wśród nich jest kapral Marta, która już od kilku lat służy w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
To bardzo wymagający kurs, który daje mi poczucie, iż stajemy się bardziej samodzielni. Dużo wiemy o taktyce i strategii, a tu możemy przećwiczyć te umiejętności pod okiem instruktorów, którzy wyłapują najmniejszy błąd, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem bojowym, zdobywanym na misjach poza granicami kraju. To szkolenie to okazja, by zdobyć praktyczne umiejętności, ale również by sprawdzić, jak działamy w sytuacjach kryzysowych, pod presją czasu - mówi kapral Marta.
Szkolenie MZSz obejmuje szeroki zakres zagadnień: od planowania operacji bojowych, przez nawigację w terenie, aż po działania w trakcie katastrof naturalnych. Uczestnicy kursu pracują w różnych warunkach terenowych, co pozwala im lepiej poznać specyfikę pracy mobilnych zespołów.
Instruktorzy z doświadczeniem bojowym
Do prowadzenia szkolenia MZSz zostali zaangażowani najlepsi instruktorzy z doświadczeniem bojowym, często są to operatorzy wojsk specjalnych, którzy na co dzień pełnią służbę w różnych jednostkach Wojska Polskiego.
– Mobilne Zespoły Szkoleniowe to odpowiedź na zmieniające się realia geopolityczne i technologiczne. Szybka reakcja, mobilność i efektywność to fundamenty, które chcemy przekazać uczestnikom kursu. Dla nas, instruktorów, najważniejsze jest, by uczestnicy czuli się gotowi do działania w każdych warunkach i aby zdobytą wiedzę potrafili przekazać dalej. Praca z żołnierzami w terenie, pod presją, pozwala wyeliminować błędy i uczyć się na własnych doświadczeniach – mówi jeden z instruktorów.
Instruktorzy podkreślają, iż jednym z kluczowych elementów kursu jest kooperacja między członkami zespołu. – To nie tylko kwestia indywidualnych umiejętności, ale również umiejętności szybkiej i sprawnej komunikacji w zespole. Mobilne Zespoły Szkoleniowe mają na celu zacieśnienie więzi między żołnierzami i umożliwienie im sprawnego funkcjonowania w trudnych warunkach – dodaje.
Nowe wyzwania dla WOT
Program MZSz skupia się na indywidualnym rozwoju każdego żołnierza. Poprzez dostosowanie metod nauczania do potrzeb uczestników, 6 Mazowiecka Brygada WOT tworzy solidne podstawy dla przyszłych liderów i instruktorów. Szkolenie MZSz to kolejny etap rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, które odgrywają coraz ważniejszą rolę w systemie obronności kraju. Tego typu szkolenie przechodzą terytorialsi-instruktorzy ze wszystkich pododdziałów wchodzących w skład brygady.