Nowość! Nielegalne parkowanie aut na ukraińskich tablicach w Gdańsku

wbijamszpile.pl 3 miesięcy temu

Wybuch wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku spowodował wzrost liczby uchodźców w Polsce. Jednym z wyzwań, przed którymi stanęły polskie miasta, jest kwestia parkowania pojazdów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych w strefach płatnego parkowania. W Gdańsku liczba nielegalnie zaparkowanych aut na ukraińskich numerach wzrosła znacząco.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) przedstawił szczegółowe dane dotyczące tego problemu, a nasz artykuł przybliża, jak kształtowały się statystyki na przestrzeni ostatnich lat. Zaznaczamy, iż celem tego artykułu nie jest atakowanie tej grupy, ale informowanie społeczeństwa o rzeczywistej sytuacji, co jest szczególnie istotne w momencie, gdy inne lokalne portale niechętnie podejmują ten temat, co w naszej opinii jest poletkiem do nie potrzebnego budowania stereotypów.

Wzrost liczby opłat dodatkowych dla pojazdów na ukraińskich tablicach

Według danych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni widać wyraźny wzrost liczby opłat dodatkowych wystawionych dla pojazdów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

Spójrzmy na zestawienie:

  • 2020 r.: 19 wystawionych opłat, z czego 8 zostało opłaconych, a 1 uznano za niebyłą.
  • 2021 r.: 68 wystawionych opłat, z czego 28 opłacono, a 2 uznano za niebyłe.
  • 2022 r.: 1877 wystawionych opłat, 794 opłacone, a 60 uznano za niebyłe.
  • 2023 r.: 1219 wystawionych opłat, 505 opłaconych, a 50 uznano za niebyłe.

Ten drastyczny wzrost od 2022 roku jest związany z napływem uchodźców po wybuchu wojny w Ukrainie. Choć nie możemy zapominać, iż wielu obywateli Ukrainy sumiennie uiszcza opłaty, rosnąca liczba nielegalnych parkowań staje się wyzwaniem dla lokalnych władz.

Zestawienie opłat dodatkowych w Gdańsku – skala problemu

Dla lepszego zrozumienia problemu warto porównać te liczby z całkowitą liczbą opłat dodatkowych wystawionych dla wszystkich pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku:

  • 2020 r.: 34 399 wystawionych opłat,
  • 2021 r.: 52 666 wystawionych opłat,
  • 2022 r.: 79 258 wystawionych opłat,
  • 2023 r.: 71 973 wystawionych opłat.

Zauważalny jest znaczny wzrost liczby wystawionych opłat w 2022 roku, który utrzymał się na wysokim poziomie w roku 2023. Liczba opłat dla pojazdów z ukraińskimi tablicami stanowiła niewielki, ale znaczący procent w ogólnej liczbie przypadków.

Zatem liczba aut na ukraińskich tablicach to zaledwie 1-2 proc. z całości.

Czytaj więcej: Nowe strefy płatnego parkowania w Gdańsku od 1 października

Kontekst społeczny. Uchodźcy a wyzwania infrastruktury miejskiej

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, iż Gdańsk, podobnie jak wiele innych polskich miast, stał się miejscem schronienia dla tysięcy uchodźców. Wraz z napływem nowych mieszkańców pojawiło się wiele wyzwań, w tym zarządzanie infrastrukturą miejską. Trudności związane z przestrzeganiem przepisów parkingowych mogą wynikać z braku świadomości nowych przybyszów na temat lokalnych zasad lub ograniczonej dostępności informacji w języku ukraińskim.

Z jednej strony, należy okazywać zrozumienie dla osób, które uciekły przed wojną i znalazły się w nowym kraju. Z drugiej strony, mieszkańcy Gdańska mają prawo do uczciwej informacji w zakresie korzystania z infrastruktury miejskiej, w tym stref płatnego parkowania przez pojazdy na ukraińskich tablicach.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału