Nowość! Parlament Europejski odrzuca poprawkę ws. Wołynia

wbijamszpile.pl 2 godzin temu

Ostatnie głosowanie w Parlamencie Europejskim wywołało wiele emocji wśród Polaków. Czterech polskich europosłów zagłosowało przeciwko poprawce, która zobowiązywałaby Ukrainę do przeproszenia za Rzeź Wołyńską, zakazu gloryfikacji banderowców oraz umożliwienia ekshumacji ofiar tej tragedii. Ten krok wywołał falę dyskusji na temat relacji polsko-ukraińskich i podejścia do bolesnej historii Wołynia.

Propozycja poprawki miała na celu przypomnienie o tragedii Wołynia i Wschodniej Galicji, gdzie w latach 1943-45 doszło do masowych mordów Polaków przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Zawierała postulat, by Ukraina oficjalnie przeprosiła za te wydarzenia, pozwoliła na ekshumacje ofiar oraz zakazała oddawania czci postaciom historycznym odpowiedzialnym za te zbrodnie.

Czterech polskich europosłów: Robert Biedroń, Krzysztof Śmiszek, Joanna Scheuring-Wielgus i Michał Kobosko zdecydowało się zagłosować przeciwko tej poprawce. Ostatecznie, projekt poprawki nie zyskał poparcia w Parlamencie Europejskim i został odrzucony.

Głosowanie ws. Wołynia. Argumenty za i przeciw

Decyzja polskich europosłów wzbudziła kontrowersje. Zwolennicy poprawki uważają, iż Ukraina powinna oficjalnie uznać i przeprosić za tragedię Wołynia. Zaznaczają, iż ekshumacja ofiar jest niezbędna dla zadośćuczynienia rodzinom i prawdy historycznej.

Z kolei przeciwnicy poprawki argumentują, iż obecny moment nie jest odpowiedni na takie żądania wobec Ukrainy, która walczy z rosyjską agresją. Twierdzą, iż nacisk na tę sprawę mógłby zaszkodzić współpracy i wsparciu Ukrainy w obliczu konfliktu.

Czy głosowanie oznacza zaniedbanie historii?

Głosowanie to wywołało pytania o to, czy niektóre polskie elity polityczne nie zaniedbują prawdy historycznej i zadośćuczynienia za zbrodnie popełnione na Polakach. Dla wielu osób, Rzeź Wołyńska jest nierozwiązaną kwestią, a brak oficjalnych przeprosin ze strony Ukrainy traktowany jest jako bolesna rana.

Rzeź Wołyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski i Ukrainy. W latach 1943-1945 doszło do masowych mordów, podczas których zginęło ok. 50-60 tys. Polaków. Ataki były przeprowadzane przez członków UPA, którzy dążyli do oczyszczenia terenów Wołynia z ludności polskiej.

Aktualne wyzwania

Współczesne relacje między Polską a Ukrainą są złożone. Oba kraje współpracują w wielu obszarach, w tym w obronności i polityce zagranicznej. Jednak kwestie historyczne, takie jak Rzeź Wołyńska, wciąż stanowią wyzwanie dla wzajemnych relacji. Pojawia się pytanie, czy możliwe jest osiągnięcie pełnej zgody bez uznania bolesnej przeszłości.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału