Weronika Tobor jest autorką zwycięskiego muralu, który w poniedziałek 11 grudnia został osłonięty na frontalnym wejściu do Zespołu Szkół Odzieżowych przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17.
“Pomysł zaczerpnęłam z głowy, nie miałam żadnej inspiracji. Mural przedstawia tak naprawdę plamy w różnych kształtach, przypominające sylwetkę ludzką. Każda postać jest w innym kolorze i ma inne dodatki. Ma prezentować to fakt, iż każdy z nas jest inny i różnimy się od siebie” – opowiada nam autorka.
Podczas uroczystego odsłonięcia muralu, szkoła podziękowała za współpracę Centrum Inicjatyw Lokalnych, którego członkowie pomogli w procesie powstania dzieła.
Mural został wykonany z tkanin w różnych kolorach, gwoździ oraz siateczki, która została przypalana zapalniczką – miało to nadać pracy jeszcze większy efekt.
“Szyłam go razem z koleżankami z klasy około 2-3 tygodni. Inspirowałam się ludźmi, bo postacie przypominają różne sylwetki. Każdy z nas jest inny. Czuje się świetnie, iż stworzyłam coś na co teraz każdy może spojrzeć jak będzie wchodził. Wiadomo, iż nie wszystkim się spodoba, ale może da dużej części osób coś do myślenia” – kończy Weronika Tobor.
Od czterech lat uczniowie „Odzieżówki” tworzą plastyczne interpretacje ważnych dla swojego pokolenia tematów. Kwestie wartości różnorodności w muralu „Kontrasty”, więzi społecznych w edycji „Dobrze być razem”, poczucia solidarności zawartego w cytacie z Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca”, pod tegoroczną pracę dotykającą problemów akceptacji w kontekście ciałopozytywności „Każdy inny, każdy wyjątkowy”.
“Podczas tegorocznej edycji trafiło do nas prawie 400 projektów i ciężko było wybrać ten jedyny. Pamiętajmy nie musimy być wyjątkowi, żeby być fajni” – dodaje koordynatorka projektu Lidia Koralewska