Nowy pomysł na siły pokojowe w Ukrainie. „Zachód chce wykorzystać NATO”

news.5v.pl 19 godzin temu

Jak twierdzi „Financial Times”, NATO mogłoby odegrać kluczową rolę we wsparciu zaproponowanej przez niektóre kraje europejskiej misji wojskowej, gwarantującej trwałe porozumienie pokojowe w Ukrainie.

Pięciu urzędników poinformowanych o planach przekazało gazecie, iż zgodnie z jedną z propozycji, która jest przedmiotem debaty w rozmowach prowadzonych przez Francję i Wielką Brytanię, systemy dowodzenia i kontroli Sojuszu Północnoatlantyckiego byłyby użyte do rozmieszczenia tzw. sił bezpieczeństwa w Ukrainie. Siły te miałyby również korzystać ze wspólnych zdolności wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych.

Propozycja ta jest jedną z wielu omawianych opcji i niewykluczone, iż ulegnie zmianie przed osiągnięciem ostatecznego porozumienia.

Misja w Ukrainie. Europa liczy na „milczącą zgodę” Waszyngtonu


Według autorów omawianego artykułu, zaangażowanie NATO ma być również postrzegane przez optujących za wysłaniem sił bezpieczeństwa jako sposób na pośrednie uwikłanie w przedsięwzięcie Waszyngtonu i zapewnienie sobie jego milczącego poparcia.

Zobacz również:


Prezydent Donald Trump odmówił bowiem bezpośredniego udziału Amerykanów w jakiejkolwiek misji kierowanej przez Europę, ale wiadome jest, iż zdolności wojskowe USA w Europie są integralną częścią wszystkich operacji NATO.

– jeżeli rozmieścimy zasoby z kilkudziesięciu państw w Ukrainie, to NATO jest jedyną opcją (w zakresie dowodzenia i kontroli), z której będziemy mogli skorzystać – powiedział jeden z urzędników.

Siły miałyby zapewnić też Ukrainę o europejskim zaangażowaniu w jej bezpieczeństwo, jeżeli w życie wejdzie negocjowane zawieszenie broni z Rosją, a jednocześnie odstraszać Moskwę od potencjalnego ataku w przyszłości.

Wojna w Ukrainie. Struktury NATO szansą na pokój?


W prowadzonych przez Paryż i Londyn dyskusjach w ramach tzw. koalicji chętnych, w których uczestniczyli ostatnio ministrowie i przywódcy z ok. 30 krajów, wielokrotnie skupiano się na podkreślaniu, iż jakaś forma amerykańskiego „zabezpieczenia” jest kluczowa dla wszystkich rozmieszczenia sił w Ukrainie.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte wziął udział w rozmowach liderów i wysłał wysokich rangą urzędników NATO na spotkania grupy na szczeblu technicznym. Siedziba główna NATO w Brukseli będzie również gospodarzem kolejnego spotkania ministrów obrony koalicji w przyszłym tygodniu.

– Wielka Brytania i Francja są dwoma europejskimi krajami, które posiadają ośrodki dowodzenia i kontroli, w tym stałe i mobilne kwatery główne, umożliwiające zarządzanie znaczną międzynarodową operacją militarną w Ukrainie – ocenił Ben Barry, starszy pracownik naukowy ds. działań lądowych w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

– jeżeli uda się wykorzystać zasoby i mechanizmy NATO, stanie się to jednak o wiele łatwiejsze – dodał.

„Bez Amerykanów może się nie udać”


W artykule opublikowanym w tym tygodniu, Międzynarodowy Instytut Badań Strategicznych (IISS) stwierdził, iż Wielka Brytania, Francja i jej partnerzy będą w stanie zgromadzić i utrzymać małą lub średnią siłę liczącą od 10 tys. do 25 tys. wojskowych, wraz ze wsparciem sił powietrznych i morskich.

Zobacz również:


Grupa ta byłaby jednak słabsza i bardziej podatna na ataki bez amerykańskiego wywiadu, nadzoru i rozpoznania.

– Bez Amerykanów byłoby to o wiele bardziej ryzykowne, a zdolność wykrywania zagrożeń spadłaby – stwierdził Barry.

NATO ma również własne floty samolotów wczesnego ostrzegania i nadzoru E-3 Awacs oraz samolotów do tankowania, których europejskie wojska potrzebowałyby na potrzeby długotrwałej lub szeroko zakrojonej misji na Ukrainie.

Polacy nie chcą wysłania wojsk do Ukrainy


Struktury dowodzenia i kontroli NATO oraz inne zasoby mogą być wykorzystywane do misji niezwiązanych z NATO, w tym prowadzonych przez UE. Wymaga to jednak jednomyślnej zgody członków sojuszu.

Niektórzy członkowie koalicji są niechętni angażowaniu sojuszu wojskowego w jakąkolwiek ostateczną propozycję, biorąc pod uwagę wyrażoną przez Trumpa niechęć do jakiejkolwiek formy zaangażowania w Ukrainie po uzgodnieniu zawieszenia broni.

Są kraje, np. Włochy, który wezwały ONZ do odegrania roli koordynującej w operacjach pokojowych. Sprzeciwili się temu inni, obawiając się weta Rosji i Chin w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Przypomnijmy, iż w marcowym sondażu dla Wirtualnej Polski Polacy jasno wskazali, iż są przeciwni wysyłaniu naszych żołnierzy do Ukrainy. Odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 58,5 proc. pytanych, a „raczej nie” – 28 proc. respondentów. Po drugiej stronie stanęło zaś tylko 8,2 proc. uczestników badania.

Stanowisko te pokrywa się z deklaracjami Donalda Tuska, który przed szczytem w Paryżu podkreślił, iż Polska może udzielić wsparcia logistycznego i politycznego krajom gotowym do wysłania do Ukrainy swojej armii, ale sama nie rozmieści za wschodnią granicą swoich żołnierzy.

Źródło: Financial Times

Zobacz również:



Hennig-Kloska w „Graffiti” o awanturze w Sejmie: Prawicy puszczają nerwyPolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału