Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć poległych żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. W sumie odwiedzili i uporządkowali blisko 100 grobów i miejsc pamięci na Lubelszczyźnie.
Wszystkich Świętych wśród Terytorialsów – wyjątkowy czas
Święto Wszystkich Świętych odgrywa niezwykle istotną rolę w polskiej kulturze i tradycji. Dla członków terytorialsów z Lubelszczyzny, jest to okres, który koncentruje się na hołdzie i wspomnieniach, zwłaszcza wobec tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę za ojczyznę, a więc bohaterów Armii Krajowej oraz członków podziemia niepodległościowego po roku 1945.
Zadbali o zapomniane mogiły, pomniki i cmentarze patriotów
Każdego roku, tuż przed Świętami Wszystkich Świętych, żołnierze z batalionów lubelskiego, dęblińskiego, bialskiego, kraśnickiego i zamojskiego oddają się sercem i duszą, odwiedzając groby poległych i zapalając symboliczne znicze na lokalnych cmentarzach oraz miejscach pamięci w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. To czas, gdy uczestniczą w niezwykłym rytuale oddawania hołdu i utrwalania dziedzictwa narodowego.
Odwiedzili całą Lubelszczyznę, by uczcić bohaterów
W tym roku, terytorialsi wybrali się na niezwykłą podróż, odwiedzając niemalże 100 miejsc. Ich trasa nie ograniczała się jedynie do znanym cmentarzy i pomników w większych miastach, ale obejmowała również miejsca pochówku lokalnych bohaterów rozsiane po małych wioskach i osadach na całej Lubelszczyźnie.
Szczególnie ważne dla Terytorialsów, były miejsca związane z bohaterami Armii Krajowej i działalnością niepodległościową po 1945 roku. Wśród osobistości znajdowali się bohaterowie tak wyjątkowi jak major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, który jest patronem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kapitan Zdzisław Broński ps. „Uskok”, patron 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, major Marian Bernaciak ps. „Orlik”, patron 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, porucznik Robert Domański ps. „Florian”, patron 23 Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty oraz major Stanisław Prus ps. „Adam”, patron 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.
Kultywowanie pamięci i ducha patriotyzmu
Zapalone w ostatnich dniach przez terytorialsów znicze oraz biało-czerwone wstążki na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej to symbole wciąż żywej pamięci, a także znak wolności, o którą tak honorowo walczyli.