„Paczkomat medyczny” w WIM-PIB

polska-zbrojna.pl 3 tygodni temu

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zainstalowano nowoczesny automat chłodniczy do odbioru przesyłek medycznych wymagających kontrolowanej temperatury. Władze szpitala zdecydowały się zainwestować w inteligentny system zarządzania przesyłkami, aby podnieść efektywność pracy personelu i zapewnić bezpieczne oraz sprawne zarządzanie wysyłkami materiałów biologicznych kierowanych do laboratorium na dalsze badania.

Na zdjęciu od lewej: płk. rez. mgr inż. Jacek Matuszak, kierownik Oddziału Techniczno-Eksploatacyjnego, dr hab. Agnieszka Woźniak-Kosek, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, płk rez. dr inż. Piotr Murawski, kierownik Oddziału Teleinformatyki, Mariusz Falkowski, kierownik Sekcji Zaopatrzenia.

Instytut jest rozległą instytucją, w ramach której działa kilkanaście klinik. To często stwarzało trudności dla kurierów w lokalizowaniu gabinetów, z których mieli odebrać przesyłki np. z materiałem biologicznym nadawane do laboratoriów. Dzięki Coolockers od firmy Qbee, ten proces ulegnie znacznemu uproszczeniu. Urządzenie zostało zamontowane w strategicznej lokalizacji, zapewniając kurierom łatwy dostęp do skrytek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu minimalizując tym samym zakłócenia w pracy szpitala.

„To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Podobne przykłady są rzadkością również na rynkach międzynarodowych. Tym bardziej cieszy nas, iż Wojskowy Instytut Medyczny wykazuje tak innowacyjne podejście oraz korzysta z współczesnych zdobyczy technologii. Automaty paczkowe są nam dobrze znane i skutecznie sprawdzają się w branży retail, dlatego chcemy przenieść te doświadczenia również na rynek opieki zdrowotnej. Nasze wcześniejsze wdrożenia kiosków samoobsługowych w placówkach medycznych jednoznacznie dowodzą, iż rozwiązania automatyzujące procesy obsługi pacjentów oraz logistyki szpitalnej spotykają się z entuzjazmem zarówno personelu, jak i pacjentów stając się wartościowym elementem nowoczesnej infrastruktury medycznej” – mówi Karol Sobański, CEO Qbee Sp. z o.o.

REKLAMA

Poza samym urządzeniem szpital został wyposażony w zaawansowany system zarządzania przesyłkami, za pomocą którego każda paczka dostarczana lub nadawana przez automat jest rejestrowana elektronicznie. Identyfikacja przesyłek następuje dzięki umieszczonemu na paczce unikalnemu kodowi, który jest skanowany na każdym etapie dostawy, umożliwia śledzenie jej trasy i zapewnia, iż trafia ona jedynie do upoważnionego odbiorcy.

„Jako WIM-PIB staramy się by wdrażane przez nas rozwiązania wspierały codzienną pracę naszego personelu i zwiększały jego efektywność. Jesteśmy bardzo dużą placówką i współpracujemy z wieloma podmiotami zewnętrznymi co wiąże się z przekazywaniem do nich materiału biologicznego. Przesyłki takie wymagają specjalnego trybu i specjalnych warunków przechowywania i transportu. Stworzenie takiego „paczkomatu medycznego” usprawni cały proces i ograniczy wystąpienie sytuacji niepożądanych” – stwierdził kierownik Oddziału Techniczno-Eksploatacyjnego Jacek Matuszak.

Nowa procedura nadawania i odbioru przesyłek laboratoryjnych znacznie usprawni codzienne operacje personelu medycznego oraz poprawi logistykę szpitalną. Automat paczkowy zapewnia wygodne przechowywanie materiałów do badań w skrytkach o temperaturze zabezpieczającej ich adekwatności. Pomaga w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni w szpitalu, eliminując potrzebę tworzenia dodatkowych magazynów czy punktów odbioru paczek oraz chroni przed kradzieżą i dostępem osób niepowołanych.

Tekst: Mariusz Gierej/ rzecznik prasowy WIM PIB

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału