
Od tego roku 11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowił go Sejm RP, a w ustawie z 4 czerwca czytamy, iż „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
Cześć pomordowanym oddali dziś również świdniczanie. Kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Konstytucji 3 maja złożyli burmistrz Marcin Dmowski i Roman Kozak, przewodniczący Rady Miasta Świdnik oraz starosta Waldemar Jakson, wicestarosta Dariusz Kołodziejczyk, Mirosław Łuciuk i Michał Piotrowicz, członkowie zarządu Powiatu. Przedstawiciele władz podkreślali, iż pamięć o ofiarach Wołynia to nasz obowiązek.
***
Data święta przypada w rocznicę tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Szacuje się, iż w latach 1939-1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej zamordowali ponad sto tysięcy Polaków.
Przypomnijmy, do tej pory, na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 roku, 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.
aw



