Piknik historyczny w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

rdn.pl 1 rok temu
Zdjęcie: piknik historyczny


Odsłonięcie obelisku upamiętniającego Powstańców Styczniowych, pokazy musztry, broni, sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych. W Niedomicach w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego odbył się piknik historyczny. W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy.

– To jest wielki dzień dla mieszkańców Niedomic, takie wydarzenie i to co mogliśmy tu zobaczyć. – To rozpowszechnianie takich patriotycznych myśli i zaszczepianie w młodzieży wiedzy, aby wiedzieli skąd się wywodzimy, iż te uroczystości są dla nas ważne. To uczczenie pamięci tych osób , które poświeciły swoje życie. – Rekonstrukcje pokazują co dawniej się dzieło i w jaki sposób się odbywały szkolenia, walki. – Rzadko kiedy u nas coś takiego jest, także musimy to obchodzić z wielką fetą. – Jest tutaj fajnie.

Jak mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie Marta Warias, ten piknik jest częścią patriotycznego projektu.

– Dzisiaj ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Żabnieńskie drogi do niepodległości w 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” i piknik historyczny z udziałem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT grupa rekonstruktorów Oddział Powstańczy 1863, rozbili obozowisko, palą ognisko, gotują strawę, a za chwilę pokaz walk, kosynierów. Także wyjątkowe wydarzenie mam nadzieję, iż nie tylko dla dzieciaków ale także dla dorosłych.

Potrzeba w narodzie jest wielka, nie tylko jeżeli chodzi o sam okres Powstania Styczniowego, ale o krzewienie postaw patriotycznych zwłaszcza wśród młodzieży, mówił Mariusz Chmiel ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego GROT.

– Czym skorupka za młodu nasiąknie tym później kiełkuje, więc musimy tę młodzież edukować, żebyśmy mieli kolejne pokolenie wychowanych patriotów. W okresie między wojennym Powstańcy Styczniowi byli pokazywani wszędzie. Na każdych uroczystościach, bywali na ogniskach harcerzy i w szkołach na uroczystościach. To pokolenie międzywojenne wychowywało się na tym etosie patriotów, na tych powstańcach styczniowych. Jeden z ostatnich Powstańców Styczniowych który walczy, walczy w Powstaniu Warszawskim. To są naprawdę wielkie historie, które trzeba ludziom opowiadać.

Przed rozpoczęciem pikniku miało miejsce uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego Powstańców Styczniowych pochodzących z Niedomic.

Jak podkreśla burmistrz Żabna Marta Herduś, pamięć o tych bohaterach przez cały czas jest żywa wśród mieszkańców.

– Mam nadzieję, iż mieszkańcy, iż ta ich pamięć jest utrwalana, bo szkoła żyje, wychowuje, edukuje, ale iż ten obelisk będzie im w drodze do szkoły, do przedszkola, do domu czy do pracy będzie im przypominał o tych, którzy stąd pochodzili i oddali życie.

Podczas pikniku odbyła się również promocja książki „Powstańcy styczniowi z Niedomic”. Jak mówi autor ks. Łukasz Bochenek, to publikacja, która obejmuje cztery postaci wywodzące się i związane z ziemią niedomicką.

– Odkryłem, iż jedna z postaci opisywanych, dokładnie Dobiesław Szameit urodzony w Niedomicach jest Powstaniem Styczniowym i zacząłem temat pogłębiać. Okazało się, iż jeszcze jego dwaj bracia uczestniczyli w Powstaniu. Jeden z nich zginął 29 października 1863 roku w Bitwie pod Jeziorkiem, pod Świętym Krzyżem. Dzisiaj upamiętniamy te postaci i oby to procentowało, żeby doświadczenia minionych lat, wieków były utrwalane i z dumą przekazywane kolejnym pokoleniom Polaków.

Piknik towarzyszył otwarciu Centrum Kulturalno-Społecznego w Niedomicach.

Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.

Kulturalne serce Niedomic otwarte [ZDJĘCIA]

Idź do oryginalnego materiału