Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli głosowanie przeciwko Ursuli von der Leyen w czwartkowym wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej. Adam Bielan skrytykował przyspieszenie prac nad Zielonym Ładem i wdrażanie paktu migracyjnego. Politycy PiS zarzucają obecnej Komisji brak transparentności w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19 za 21,5 mld euro.
Adam Bielan podczas konferencji prasowej podkreślił, iż europosłowie PiS krytykują przede wszystkim przyspieszenie pracy nad Europejskim Zielonym Ładem. Wbrew zapewnieniom składanym w Polsce podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, prace nad Zielonym Ładem nie zostały wstrzymane.
Polityk dodał, iż jest wręcz przyspieszenie tych działań, co będzie szczególnie widoczne podczas prezydencji duńskiej. Europosłowie PiS krytycznie podchodzą również do wdrażania unijnego paktu migracyjnego i umowy handlowej z Mercosurem.
Wszyscy posłowie zagłosują przeciwko
Bielan zapowiedział, iż wszyscy posłowie PiS będą głosować w czwartek za odwołaniem Ursuli von der Leyen. Umowa z Mercosurem, organizacją tworzoną przez Argentynę, Boliwię, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj, była negocjowana bez informowania rządów państw UE.
Europoseł Patryk Jaki zwrócił uwagę na spadek znaczenia Unii Europejskiej od czasu objęcia władzy przez obecną ekipę. Gdy obecna Komisja przejmowała władzę, Unia rozwijała się na poziomie porównywalnym ze Stanami Zjednoczonymi.
Zarzuty dotyczące szczepionek przeciw COVID-19
Mariusz Kamiński podkreślił, iż istotnym elementem wniosku o odwołanie Komisji von der Leyen jest sprawa zakupu szczepionek przeciw COVID-19 od firmy Pfizer za 21,5 mld euro. Chodzi nie tylko o sam zakup, ale o okoliczności i sposób jego realizacji.
W tej sprawie trwa postępowanie Prokuratury Europejskiej, a Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok niekorzystny dla von der Leyen. Przewodnicząca Komisji ukrywała część dokumentów związanych z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek.
Konsekwencje głosowania za von der Leyen
Tomasz Bocheński ostrzegł, iż głosowanie za Ursulą von der Leyen oznacza poparcie dla Zielonego Ładu, Mercosuru i zakazu używania samochodów z silnikami spalinowymi. Oznacza również zgodę na politykę klimatyczną i centralizację Unii Europejskiej.
Wniosek o wotum nieufności jest motywowany również zarzutami o ingerencję Komisji w wybory prezydenckie w Rumunii. Wnioskodawcy oskarżają KE o nadużywanie artykułu 122 Traktatu o funkcjonowaniu UE jako podstawy prawnej dla inicjatywy finansowania obronności o wartości 150 mld euro.
Procedura wotum nieufności
Wniosek o wotum nieufności musi zostać złożony przez co najmniej jedną dziesiątą europosłów. Przy obecnej liczbie 720 posłów potrzeba było minimum 72 podpisów, co wnioskodawcy spełnili.
Aby wniosek został przyjęty, musi uzyskać poparcie co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów, reprezentujące większość członków Parlamentu. W przypadku przyjęcia wotum nieufności Komisja Europejska jako całość musi podać się do dymisji.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.