Policja w Polsce: 97 tys. funkcjonariuszy, 12,3% wakatów

upday.com 1 dzień temu

**Ponad 57 tysięcy polskich policjantów ma wykształcenie wyższe, co stanowi większość funkcjonariuszy w kraju. w tej chwili w Polsce służy 97 052 policjantów, ale liczba wakatów wynosi 12,3 procent. Polska zajmuje szóste miejsce od końca w Unii Europejskiej pod względem liczby funkcjonariuszy na 100 tysięcy mieszkańców. Dzisiaj obchodzone jest Święto Policji.**

Większość polskich policjantów posiada wykształcenie wyższe - to ponad 57 tysięcy osób. Kolejną grupę stanowią funkcjonariusze z wykształceniem średnim, w tym absolwenci szkół policyjnych, których jest prawie 38 tysięcy. Ponadto ponad dwa tysiące policjantów ukończyło szkoły policealne, a 23 osoby mają wykształcenie zawodowe.

Największą grupę stanowią funkcjonariusze pracujący w policji od trzech do dziesięciu lat. W 2023 roku do służby przyjęto 2448 nowych policjantów, co stanowi ponad 50 procent wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego - podała wówczas Komenda Główna Policji.

Wahania liczby funkcjonariuszy

Pierwszy raz próg 100 tysięcy policjantów w Polsce został przekroczony w 1996 roku, co stanowiło wzrost o ponad 13 tysięcy osób w porównaniu z 1990 rokiem. Wówczas stan zatrudnienia wynosił nieco ponad 88 tysięcy. Przez kolejną dekadę liczba ta wahała się od 98 tysięcy do 100 tysięcy, przekraczając ten próg w latach 2000, 2001, 2004, 2005 i 2008.

W 2010 roku liczba spadła do 97 tysięcy, a w 2012 roku do 96 tysięcy. Przez następne kilka lat liczba funkcjonariuszy utrzymywała się na stosunkowo stałym poziomie, wynoszącym między 97 tysięcy a 99 tysięcy. W 2021 i 2022 roku próg 100 tysięcy został ponownie przekroczony, osiągając w 2022 roku wartość dokładnie 101 tysięcy.

Wzrost zainteresowania służbą

Wzrost zainteresowania służbą w policji ogłaszał w czerwcu szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, który po rekonstrukcji rządu został mianowany ministrem koordynującym służby specjalne. W rozmowie z Radiem Plus poinformował o rekordowej liczbie kandydatów do służby w policji. "Od kilku miesięcy obserwujemy pozytywny trend - więcej osób wstępuje do służby, niż z niej odchodzi" - mówił Siemoniak.

Minister podkreślił, iż dzięki temu liczba wakatów będzie się systematycznie zmniejszać. Dużą rolę odgrywają konkretne działania MSWiA, takie jak wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy.

Polska poniżej średniej unijnej

Mimo tych zapewnień Polska przez cały czas znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem liczby funkcjonariuszy. Zajmuje szóste miejsce od końca, jeżeli chodzi o liczbę policjantów na 100 tysięcy mieszkańców. Z danych Eurostatu wynika, iż w Polsce przypada około 268 policjantów na 100 tysięcy obywateli, podczas gdy średnia w UE wynosi blisko 342 funkcjonariuszy na tę samą liczbę mieszkańców.

Najwięcej policjantów na 100 tysięcy osób ma Cypr, gdzie jest ich ponad 550. Wysokie wyniki notują również Chorwacja (534), Grecja (528) i Luksemburg (470). Z drugiej strony, Finlandia znajduje się na przeciwnym biegunie, z zaledwie 139 policjantami na 100 tysięcy mieszkańców.

Problem z bazą szkoleniową

W kwietniu szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń, ocenił w rozmowie z PAP, iż chętnych do służby nie brakuje, a problemem jest baza szkoleniowa. Powstały dwa ośrodki szkolenia - w Warszawie i Lublinie. Szef KGP zapowiedział również zmiany w ośrodku szkolenia w Sieradzu oraz otwarcie nowego ośrodka w Zielonej Górze.

"Szkolenie ma najważniejsze znaczenie dla tego, aby policjanci byli dobrze przygotowani do służby. Dzisiaj nie mierzymy się z brakiem chętnych do pracy w policji, tylko z odpowiednim procesem szkolenia, profilowania i przygotowywania do niej kandydatów" - mówił Boroń.

Nowe testy sprawnościowe

Kandydat ubiegający się o stanowisko w policji musi przejść szereg testów kwalifikacyjnych, w tym test wiedzy, sprawnościowy, psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną, badania lekarskie oraz postępowanie sprawdzające. Test wiedzy składa się z 40 pytań, które obejmują zagadnienia związane z funkcjonowaniem władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 2025 roku test sprawnościowy został uproszczony na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 lutego 2025 roku. Kandydat przystępuje teraz do czterech prób: rzutu piłką lekarską o wadze trzech kilogramów oburącz zza głowy, wykonania jak największej liczby siadów z leżenia na plecach w czasie 30 sekund, biegu ze zmianą kierunku oraz biegu z okrążaniem stojaków w czasie 90 sekund.

Test psychologiczny najtrudniejszy

Kolejnym etapem jest test psychologiczny, który ocenia predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność emocjonalną oraz postawę kandydata w pracy. Zdaniem byłego rzecznika Komendanta Głównego Policji Mariusza Sokołowskiego to właśnie ta część kwalifikacji jest najtrudniejsza. "Wymaga o wiele więcej pracy od kandydata niż test sprawnościowy" - powiedział Sokołowski.

Były rzecznik zwrócił uwagę na to, iż test psychologiczny sprawdza, czy kandydat ma odpowiednią odporność na stres, potrafi poradzić sobie w sytuacjach trudnych oraz kontrolować swoje zachowania w ekstremalnych warunkach. 24 lipca obchodzone jest Święto Policji, podczas którego w ramach centralnych uroczystości w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, wręczone zostaną awanse generalskie.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału