Polska po wyborach. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zdradził swoje zamiary

polsatnews.pl 7 godzin temu

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił, iż "zrobi wszystko, żeby utrzymać przyjazne stosunki z Polską po wyborach prezydenckich". Oświadczył też, iż wycofanie się NATO z obietnicy przyjęcia Ukrainy byłoby ciosem dla reputacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz więcej

Gitanas Nauseda we wtorkowym wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas zapewnił, iż po wyborach prezydenckich nad Wisłą będzie zabiegał o utrzymanie dobrych stosunków z Polską.

- Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nasze relacje pozostały konstruktywne i przyjazne, takie jakie muszą być relacje z naszymi sąsiadami, a zwłaszcza z tym sąsiednim krajem (Polską - red.), z którym realizujemy szereg ważnych projektów infrastrukturalnych i mamy piękne plany na przyszłość - powiedział Nauseda.

Prezydent Litwy w Polsce. "Duda jednym z najbliższych"

W poniedziałek obchodzący 61. urodziny Nauseda przebywał z roboczą wizytą w Polsce, gdzie z prezydentem Andrzejem Dudą obserwował międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Dzielny Dzik-25.

Prezydent Litwy zaznaczył w wywiadzie, iż odchodzący niedługo z urzędu prezydent Duda jest jednym z najbliższych mu szefów państw. - Jestem dość komunikatywną osobą, jeżeli chcecie mieć ze mną przyjazny kontakt i relacje, zawsze jest to możliwe - dodał.

Ukraina w NATO? "Przekreślenie tego byłoby ogromnym ciosem"

Nauseda oświadczył też, iż wycofanie się NATO z obietnicy przyjęcia Ukrainy byłoby ciosem dla reputacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

ZOBACZ: "Trzeba pozwolić Ukrainie tę wojnę wygrać". Prezydent Litwy apeluje

Litewski przywódca przypomniał, iż "na co najmniej trzech ostatnich szczytach NATO bardzo wyraźnie wzmocniliśmy tekst dotyczący perspektyw Ukrainy w NATO" i wyraził opinię, iż "teraz przekreślenie tego wszystkiego (…), byłoby ogromnym ciosem dla reputacji NATO".

Sposób na utrzymanie bezpieczeństwa. Nauseda wskazuje rozwiązania dla Ukrainy

Według Nausedy, Ukraina musi wziąć udział w szczycie NATO w Hadze w czerwcu, by przedstawić własne stanowisko m.in. w kwestii swych aspiracji członkowskich.

Zdaniem prezydenta Litwy, Ukraina ma dwa sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa: stałe wzmacnianie własnej armii z pomocą Zachodu lub członkostwo w NATO. Podkreślił, iż ta druga opcja byłaby bardziej skutecznym i "prawdopodobnie najtańszym sposobem".

Idź do oryginalnego materiału