Poważna sytuacja w Ukrainie. "The Economist": Prawie jedna piąta żołnierzy opuściła swoje stanowiska

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Ivan Antypenko


Jak wygląda w tej chwili sytuacja na ukraińskim froncie i jakie są oczekiwania wobec ponownej prezydentury Donalda Trumpa? "The Economist" oraz analityk Konrad Muzyka ujawnili szczegóły na temat wojny w Ukrainie. Co się dzieje?
Zmiany w USA: Według "The Economist" "powrót Donalda Trumpa do Białego Domu wygląda jak najgorszy koszmar Ukrainy". Zdaniem brytyjskiego tygodnika "nowy prezydent USA konsekwentnie odmawia potępienia inwazji Władimira Putina. Wydaje się, iż podziwia styl rządzenia rosyjskiego dyktatora". Z drugiej strony wielu ukraińskich urzędników widziało w wygranej Trumpa "szansę na zmianę sytuacji" Ukrainy. Głosy są zatem podzielone.


REKLAMA


O Ukrainie: Wysoki rangą ukraiński dowódca wojskowy przyznał w rozmowie z "The Economist", iż wśród Ukraińców spadają teraz morale. Z kolei osoba ze sztabu generalnego przekazała, iż "prawie jedna piąta żołnierzy opuściła swoje stanowiska".


Zobacz wideo Donald Trump zwyciężył. Kreml świętuje, ale może nie być tak kolorowo dla Rosjan


Komentarz analityka: "Sytuacja nie wygląda dobrze". Największym problemem Ukraińców są braki w piechocie. Mają być one "rekompensowane atakami dronów FPV oraz każdym innym dostępnym środkiem uderzeniowym". "Ukraińcy nie obronią miast i wsi wyłącznie dronami, a tym bardziej nie odbiją terenu (...)" - uznał Konrad Muzyka. Zwrócił też uwagę, iż obecność nowo wyszkolonych jednostek jest często niewyczuwalna, ponieważ "występują problemy z koordynacją, wyszkoleniem oraz ogólną interoperacyjnością".
Działania Rosjan: Konrad Muzyka poinformował, iż sposoby działań wojsk rosyjskich się nie zmieniły. "Rosjanie najpierw próbują ataków na szczeblu kompanii, a jeżeli to się nie uda, to przechodzą do poziomu plutonu czy drużyny/sekcji. Te ataki choć słabe, to Rosjanie dobrze wiedzą, które fragmenty frontu są słabo bronione" - zauważył analityk. Rosjanie wykorzystują w tej chwili drony Shahed/Geran-2 do ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Mimo to systemy te działają "stosunkowo dobrze".


Najważniejsze działania: Według Muzyki "stabilizacja frontu jest absolutnie kluczowa dla zachowania niezależności Ukrainy i wzmocnienia jej pozycji negocjacyjnej". Jednak w najbliższym czasie może to być trudne do osiągnięcia.
Więcej na temat wojny w Ukrainie przeczytasz w artykule: "Obóz Trumpa wzywa Polaków ws. pokoju w Ukrainie. Generał Gocuł: Decyzje nie należą do władz amerykańskich".Źródła: "The Economist", Konrad Muzyka (X)
Idź do oryginalnego materiału