Powiat bielski gotowy na wszystko. „Ogrom pracy wykonany. Na szczęście nie sprawdziły się najgorsze scenariusze”

tvs.pl 4 godzin temu

170 ton piasku, dziesiątki strażaków, żołnierze WOT i mieszkańcy ramię w ramię – powiat bielski przygotował się na uderzenie żywiołu. Choć prognozy były alarmujące, tym razem obyło się bez katastrofy.

Współpraca zamiast paniki

„Sytuacja jest stabilna, jesteśmy w gotowości” – takie słowa najczęściej padały z ust wójtów i burmistrzów dziesięciu gmin powiatu bielskiego podczas porannego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie odbyło się w środę w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Choć jeszcze we wtorek synoptycy przewidywali ulewne deszcze i zagrożenie powodziowe, jak przyznał komendant miejski PSP w Bielsku-Białej Roman Marekwica, około północy było już jasne: czarny scenariusz się nie ziści.

Czechowice-Dziedzice pod specjalnym nadzorem

To właśnie tam – w rejonie ul. Wierzbowej – strażacy oraz 35 żołnierzy WOT umacniali wały rzek Wapienica i Iłownica. Na ul. Wodnej rozłożono pompy w trybie prewencyjnym. Prace trwały także w gminie Jasienica, gdzie podniesiono wały w Międzyrzeczu Dolnym.

  • Wszędzie pomagali mieszkańcy. Wykonaliśmy ogrom pracy i dziękuję za to wszystkim – i służbom, i samorządom – mówił komendant Marekwica.

Piasek, worki, ludzie – szybka reakcja gmin

W każdej z 10 gmin rozpoczęto wydawanie worków z piaskiem. Rekord padł w gminie Wilamowice – tam rozdano aż 170 ton piasku. W gminie Jasienica w ciągu jednej nocy rozdano 5 tzw. wanien z materiałem ochronnym.

Nie zabrakło też rozmów z Wodami Polskimi – szczególnie w gminach Jasienica i Bestwina, gdzie problemem były zatory w korytach rzek. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Zarządu Zlewni z Katowic i Żywca oraz Nadzoru Wodnego z Bielska-Białej i Kęt.

Starosta: „Byliśmy gotowi. I przez cały czas jesteśmy”

Spotkanie prowadził starosta bielski Andrzej Płonka, który również dziękował za działania i współpracę.

  • Dziękuję strażakom i żołnierzom, którzy przerzucili mnóstwo ton piasku. Na szczęście nasza praca nie została sprawdzona w praktyce. przez cały czas jesteśmy w pogotowiu i monitorujemy prognozy – mówił starosta.

W spotkaniu uczestniczyli też wicestarosta Beata Łukowicz, członek zarządu Bartłomiej Fajfer oraz pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego.

Przypomnijmy, iż pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie bielskim zostało ogłoszone we wtorek wieczorem, 9 lipca o godz. 20:00. Mimo stabilnej sytuacji – stan gotowości przez cały czas obowiązuje.

Źródło: Powiat Bielsko-Biała

Idź do oryginalnego materiału