Powstanie Fundusz Sztucznej Inteligencji. Ministrowie podpisali list intencyjny

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. – Będziemy w Polsce budowali wielki instytut, który zajmie się sztuczną inteligencją – zapowiedział szef resortu cyfryzacji. Na rozwój AI Polska ma przeznaczyć miliard złotych.

– Sztuczna inteligencja to dla nowoczesnego państwa coś wyjątkowego, ale to człowiek powinien być tym elementem, który będzie decydował o jej rozwoju – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji w związku z podpisaniem listu intencyjnego odnośnie do powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. – Budujemy mechanizm, który będzie koordynował wszystkie wydatki państwa na sztuczną inteligencję – dodał. Planowane wydatki opiewają na kwotę miliarda złotych. Ich szczegółowe rozplanowanie ma być zaprezentowane w przyszłym roku.

REKLAMA

Bezpieczna sztuczna inteligencja fundamentem bezpieczeństwa Polski

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił natomiast rolę rozwoju sztucznej inteligencji w zwiększaniu bezpieczeństwa Polski przede wszystkim przez inwestowanie w usługi podwójnego zastosowania, tzn. przeznaczone zarówno dla cywilów, jak i dla wojska. – Siły zbrojne potrzebują sztucznej inteligencji – powiedział. I dodał, iż już w tej chwili jest ona szeroko wykorzystywana w polskiej armii. Szef MON-u zwrócił też uwagę, iż jest to kwestia fundamentalna dla bezpieczeństwa kraju, bo przeciwnicy wdrażają takie rozwiązania. – jeżeli nasi adwersarze będą je mieli, a my nie, to będziemy na straconej pozycji – powiedział.

Zaznaczył też, iż niezwykle istotną kwestią w rozwoju sztucznej inteligencji jest bezpieczeństwo i adekwatna kontrola nad tym procesem.

Koniec z silosowością administracji publicznej

Obaj ministrowie kilkukrotnie zaznaczyli też, iż kluczowa w rozwoju sztucznej inteligencji jest kooperacja między różnymi resortami i instytucjami, co pozwoli nie tylko kreować rozwiązania, ale też zagwarantuje ich sprawne wdrażanie. Wymaga to odejścia od „silosowości”, czyli odrębnego, indywidualnego działania każdego resortu. – To jedno z największych wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych dziesięciu lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI – podsumował Krzysztof Gawkowski.

W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W imieniu swoich resortów list intencyjny podpisali wicepremierzy Krzysztof Gawkowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.

Anna Pawłowska
Idź do oryginalnego materiału