Presja ma sens. Muzeum II Wojny Światowej zmienia zdanie ws. polskich bohaterów

dorzeczy.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Źródło:PAP / Adam Warżawa


Władze Muzeum II Wojny Światowej zmieniły zdanie ws. polskich bohaterów. Do ekspozycji stałej zostaną ponownie włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów.


Od kilku dni nie milkną echa skandalicznej decyzji dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która usunęła z wystawy głównej ekspozycje dot. św. Maksymiliana Kolbego, bł. rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego.


– W miejscu, gdzie było wspomnienie bł. rodziny Ulmów, jest czarna dziura. Została czarna ściana zamiast pamięci o tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Z wystawy głównej nowa dyrekcja usunęła także rotmistrza Witolda Pileckiego oraz św. ojca Maksymiliana Kolbego – poinformował prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Karol Nawrocki.


Kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapowiedziało, iż zamierza "przywrócić spójność całej wystawie", w związku z czym podejmie "dalsze kroki w tym kierunku".


Skandaliczna decyzja dyrekcji wywołała powszechne oburzenie. Patriotyczne środowiska i organizacje mocno krytykowały wycofanie wystaw o polskich bohaterach, podkreślając, iż jest to działanie zupełnie niezrozumiałe i szkodliwe.


Presja ma sens. Bohaterowie powrócą do Muzeum


W komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, iż polscy bohaterowie powrócą do stałej wystawy. Chodzi o rodzinę Ulmów oraz o. Kolbego. Dyrekcja zapewnia, iż rtm. Pileckiego nigdy nie usunięto.


"Rozumiemy, iż przeprowadzone zmiany mogą budzić zdziwienie i zaniepokojenie obywateli. Zdecydowaliśmy, iż do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, iż istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba. niedługo historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum. Zostaną one zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami. Nie powielimy nieścisłości i błędów, które widniały na usuniętej przez nas fototapecie rodziny Ulmów czy w ekspozytorach poświęconych o. Kolbe" – czytamy w komunikacie.


facebook


Władze podkreślają, iż Muzeum II Wojny Światowej powstało, by łączyć "zarówno Polaków, Europejczyków jak i mieszkańców wszystkich kontynentów".


Czytaj też:Rodzina Ulmów "fałszuje rzeczywistość". Obrzydliwy wywiad w "Gazecie Wyborczej"Czytaj też:PSL w obronie wyrzucanych z Muzeum II WŚ bohaterów. "Powinniśmy być z nich dumni"
Idź do oryginalnego materiału