Prezydent Mielca w obronie mieleckich Black Hawków
Prezydent Mielca Radosław Swół skierował list do wszystkich parlamentarzystów reprezentujących województwo podkarpackie. Pismo to jest reakcją na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej o unieważnieniu przetargu na wielozadaniowe śmigłowce Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.
W treści listu prezydent Swół przywołuje wcześniejsze działania podejmowane w obronie zakładu oraz wyraża zaniepokojenie wpływem tej decyzji na bezpieczeństwo państwa i sytuację społeczno-gospodarczą regionu.
Bezpieczeństwo i wiarygodność państwa w centrum uwagi
W liście pojawiły się mocne słowa podkreślające znaczenie sprawy dla całej Polski. Prezydent Mielca wskazuje, iż unieważnienie przetargu nie tylko podważa stabilność regionu i miejsc pracy, ale także może rzutować na wiarygodność Polski jako partnera międzynarodowego i członka sojuszy obronnych. „Kwestia bezpieczeństwa państwa, stabilności regionu, ale także kwestia wiarygodności państwa polskiego jako partnera powinna być naszą wspólną troską, bezsporną i wolną od politycznych podziałów” – zaznaczył w piśmie.
Wspólnota ponad podziałami politycznymi
Swół wyraził przekonanie, iż mimo różnic politycznych możliwe jest zjednoczenie się wokół sprawy fundamentalnej dla Mielca i Podkarpacia. Wezwał parlamentarzystów wszystkich opcji do wspólnych działań w obronie PZL Mielec – jednego z największych pracodawców w regionie. „Wierzę, iż pomimo różnic politycznych, łączy nas odpowiedzialność za dobro regionu, jego mieszkańców oraz przyszłość strategicznych miejsc pracy” – apeluje prezydent.
Nie zawiedźmy naszych ludzi – apel o solidarność
Radosław Swół przypomniał, iż od funkcjonowania PZL Mielec zależą tysiące rodzin – zarówno pracowników zakładu, jak i osób zatrudnionych u dostawców i partnerów przemysłowych. W dramatycznym tonie zaznaczył, iż „nie rynek, nie światowy kontrahent”, ale własne państwo może być powodem utraty ich stabilizacji i bezpieczeństwa. Taka perspektywa wymaga – zdaniem włodarza miasta – natychmiastowego przeciwdziałania.
Prezydent deklaruje gotowość do współpracy
Na zakończenie listu Prezydent Mielca zadeklarował gotowość do współpracy z każdym, kto zechce zaangażować się w obronę zakładu, miasta i regionu. „Jednocześnie wyrażam pełną gotowość do współdziałania na rzecz ochrony potencjału produkcyjnego naszego regionu w każdej zaproponowanej przez Państwa formie” – podkreślił Swół.
Prezydencki apel zostanie przekazany również najwyższym władzom państwowym – Prezydentowi RP, Premierowi oraz Ministrowi Obrony Narodowej. Celem jest mobilizacja jak najszerszego wsparcia w sprawie kluczowej dla przyszłości Mielca i krajowego przemysłu obronnego.