Rozbudowa ul. Unruga w Gdyni. Postępy prac na Obłużu

wbijamszpile.pl 1 dzień temu

Trwają intensywne prace nad rozbudową ulicy Unruga w Gdyni, która stanie się jedną z kluczowych arterii komunikacyjnych w dzielnicy Obłuże. W ostatnich tygodniach zakończono kilka istotnych etapów, w tym roboty związane z przebudową sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Co już zrealizowano, a co jeszcze przed nami?

W ramach inwestycji wykonano m.in. posadzki kanału ciepłowniczego wzdłuż ul. Bosmańskiej oraz zabezpieczono wodociągi w rejonie ul. Cechowej. Zrealizowano również rozbiórki chodników po północnej stronie ul. Unruga, od przejścia dla pieszych przy stacji benzynowej aż po ul. Bosmańską.

Prace podziemne obejmowały także budowę sieci kanalizacji deszczowej oraz przygotowanie podbudowy pomocniczej pod północną jezdnię. Te prace zakończono już na odcinku od ul. Frezerów do ul. Szewskiej, co znacznie przyspieszyło postęp inwestycji.

Kolejne kroki: od robót żelbetowych po układanie nawierzchni

Aktualnie prowadzone są roboty żelbetowe na kanale ciepłowniczym w ul. Bosmańskiej, a także montaż wpustów kanalizacji deszczowej w ul. Frezerów. Intensywne działania teletechniczne obejmują układanie kanalizacji kablowych oraz instalację oświetlenia.

W najbliższym czasie planowane jest m.in. zakończenie żelbetowych ścian kanału ciepłowniczego oraz usunięcie kolizji między kanalizacją deszczową a wodociągiem przy ul. Kwiatkowskiego. Przygotowywane są także kolejne odcinki pod roboty bitumiczne, które – przy sprzyjającej pogodzie – ruszą na początku grudnia.

Czytaj więcej: Nowoczesny budynek Akademii Marynarki Wojennej prawie gotowy

Na ukończeniu są również roboty brukarskie na chodnikach, ścieżkach rowerowych oraz zjazdach na odcinku od ul. Robotniczej do ul. Bosmańskiej. Ułożenie nawierzchni bitumicznej zaplanowano na kluczowym fragmencie drogi, wraz z rondem przy ul. Bosmańskiej, co pozwoli na wyraźne usprawnienie ruchu w tej części Gdyni.

Nowa jakość infrastruktury – Unruga w Gdyni

Rozbudowa ulicy Unruga obejmuje odcinek od ul. Kwiatkowskiego do ul. Bosmańskiej. Docelowo droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a miejscami – w rejonach skrzyżowań – choćby trzy. Skrajne prawe pasy będą dedykowane komunikacji miejskiej, co znacząco poprawi jej płynność.

Koszt inwestycji wynosi ponad 30,9 mln zł, z czego część pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Za realizację prac odpowiada firma Strabag Polska.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału