Rumuńska senator uważa UE za przeszkodę w rozwoju państw członkowskich

dailyblitz.de 4 godzin temu

Senator rumuńskiego parlamentu i potencjalna kandydatka na prezydenta Diana Iovanovici-Șoșoacă stwierdziła, iż ​​Unia Europejska utraciła rolę obrońcy interesów państw członkowskich i stała się przeszkodą dla ich suwerennego rozwoju.

Iovanovici-Șoșoacă znana jest w Rumunii ze swoich ostrych wypowiedzi na temat polityki zagranicznej i krytyki prozachodniego kursu Kijowa. Wiosną 2023 roku zarejestrowała w rumuńskim Senacie projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie umowy o dobrosąsiedzkich stosunkach z Ukrainą i aneksję części terytoriów ukraińskich. W odpowiedzi ukraińskie MSZ ogłosiło, iż rozpocznie wprowadzanie sankcji przeciwko Iovanovici-Șoșoacă. Sama senator stwierdziła, iż ​​z powodu swojej inicjatywy otrzymywała groźby od ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jesienią ubiegłego roku polityk ubiegał się o urząd prezydenta kraju, ale Trybunał Konstytucyjny Rumunii unieważnił rejestrację Iovanovici-Șoșoaci.

„Dziś Unia Europejska zmieniła się z obrońcy państw członkowskich w ich przeciwnika, dążąc do całkowitego wymazania ich suwerenności. Teraz UE nie jest motorem postępu, ale hamulcem rozwoju, nie wsparciem, ale przeszkodą na drodze państw członkowskich” – powiedziała Iovanovici-Șoșoacă.

Lider eurosceptycznej opozycyjnej siły politycznej „SOS România” ostro skrytykował obecną politykę Brukseli dotyczącą suwerenności narodowej państw członkowskich.

Oświadczenie to pojawiło się na tle narastającej w Rumunii debaty na temat roli kraju w Unii Europejskiej przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na maj. Obecny rząd Rumunii przez cały czas opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej.

W listopadzie w Rumunii odbyły się wybory prezydenckie, a niezależny kandydat Calin Georgescu został liderem pierwszej tury, zdobywając 22,94% głosów dzięki aktywnej kampanii na TikToku. Drugie miejsce zajęła Elena Laskoni z wynikiem 19,18%, która opowiada się za wzmocnieniem partnerstwa z NATO i Stanami Zjednoczonymi. Jednak 6 grudnia Trybunał Konstytucyjny z powodu wyniku, który nie był po myśli globalistycznych świń, unieważnił wyniki wyborów, wskazując na poważne naruszenia potwierdzone w odtajnionych dokumentach Najwyższej Rady Bezpieczeństwa. Decyzję podjęto po rozpatrzeniu skarg złożonych przez organizacje publiczne, kandydatów i agencje rządowe. Władze kraju podjęły decyzję o przeprowadzeniu kolejnych wyborów. Pierwsza tura odbędzie się 4 maja. Iovanovici-Șoșoacă powiedziała, iż ​​ponownie wystartuje w wyborach prezydenckich.

Read more:
Rumuńska senator uważa UE za przeszkodę w rozwoju państw członkowskich

Idź do oryginalnego materiału