Powiaty Iławski, Sztumski i Tczewski podpisały porozumienie w zakresie zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej
10 lipca 2025 roku w Starostwie Powiatowym w Sztumie podpisano trójstronne porozumienie, którego celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządami w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Powiat Iławski reprezentował starosta Bartosz Bielawski.
Wspólna odpowiedzialność, wspólne działania
Sygnatariuszami porozumienia są starostowie trzech powiatów: Bartosz Bielawski (powiat iławski), Mirosław Augustyn (powiat tczewski) oraz Leszek Sarnowski (powiat sztumski). Wspólnie zadeklarowali wolę działania na rzecz budowy regionalnego systemu współpracy w sytuacjach kryzysowych – od klęsk żywiołowych, przez zagrożenia techniczne i społeczne, po te o charakterze hybrydowym i militarnym.
– To porozumienie nie jest tylko formalnością. To realny krok w stronę wzmocnienia bezpieczeństwa i lepszej koordynacji służb oraz administracji w razie zagrożeń – podkreśla starosta Bartosz Bielawski.
Zakres współpracy jasno określony
Dokument precyzyjnie wskazuje obszary wspólnych działań. Należą do nich m.in.:
- wymiana informacji o zagrożeniach i wspólna ocena ryzyk,
- współtworzenie planów ewakuacyjnych i kryzysowych,
- wspólne szkolenia i wymiana doświadczeń,
- rozwój systemów ostrzegania i łączności,
- wzajemne wsparcie w stanach nadzwyczajnych.
To konkretne narzędzie, które pozwoli reagować szybciej, sprawniej i w porozumieniu z sąsiednimi powiatami.
Bezpieczeństwo to nie tylko obowiązek państwa
Podpisanie porozumienia oparto na zasadzie cywilnej kontroli nad strukturami bezpieczeństwa państwa i przekonaniu, iż skuteczność działań w sytuacjach kryzysowych zależy od zaufania, współpracy oraz wspólnego przygotowania.
– Jesteśmy przekonani, iż bezpieczeństwo to nie tylko obowiązek państwa, ale i wspólna odpowiedzialność władz lokalnych i każdego obywatela – dodaje starosta Bielawski.
Nowy standard współpracy samorządowej
To kolejny przykład, iż lokalne samorządy potrafią działać wspólnie i strategicznie – zwłaszcza tam, gdzie stawką jest zdrowie i życie mieszkańców. Podpisane porozumienie nie tylko porządkuje i formalizuje współpracę, ale otwiera też drogę do przyszłych projektów w zakresie ochrony ludności i zarządzania kryzysowego na poziomie ponadlokalnym.