
W piątkowe popołudnie mieszkańcy Sanoka zgromadzili się, by uczcić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca to data szczególna - przypada wówczas rocznica tzw. krwawej niedzieli z 1943 roku, kiedy to bojówki UPA dokonały skoordynowanego ataku na blisko 100 polskich wsi i osad na Wołyniu, mordując tysiące cywilów w tym kobiety, dzieci i starców wyłącznie za ich polską tożsamość.
Sanockie obchody rozpoczęły się o godzinie 16:00 od złożenia kwiatów pod obeliskiem przy Sanockim Domu Kultury, upamiętniającym żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza poległych i zamordowanych w walkach z UPA w latach 1945-1947.
Następnie, o 16:15, mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze oraz kombatanci złożyli hołd pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich znajdującą się na budynku Domu Sokoła.
Kulminacyjnym punktem obchodów świeckich było złożenie wieńców o 16:40 pod Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę na placu św. Jana.
Ostatnim, duchowym akcentem uroczystości była Msza Święta o godz. 18:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (Fara), odprawiona w intencji wszystkich pomordowanych Polaków na Kresach. Kościół wypełnił się wiernymi, którzy przyszli oddać hołd ofiarom i wspólnie się za nie pomodlić.
Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Sanoka, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział w Sanoku, parafia Fara oraz lokalne stowarzyszenia patriotyczne.
[ngg src="galleries" ids="14225" display="basic_thumbnail"]Powiat Sanocki