Dokładnie 82 lata temu –18 listopada 1941 roku, w Bytkowie hitlerowcy dokonali egzekucji harcmistrza Pawła Wójcika – 25-letniego działacza harcerskiego, podporucznika Wojska Polskiego, jednego z organizatorów pierwszych grup podziemnych na Górnym Śląsku. Dwa tygodnie później, 3 grudnia 1941 roku, w tym samym miejscu, niemieccy oprawcy, zabili harcmistrza Józefa Skrzeka, 30-letniego nauczyciela, działacza harcerskiego i niepodległościowego, oficera 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, członka konspiracyjnych Sił Zbrojnych Polskich. Obaj zostali skazani na śmierć przez publiczne powieszenie, co nastąpiło na starej topoli, która stoi do dziś. Miejsce to znajduje się na dzisiejszym placu Skrzeka i Wójcika, topola jest otoczona przez bytkowskie bloki, a tuż obok niej znajduje się pomnik, który mieszkańcy miasta postawili po wojnie, upamiętniając tragiczną śmierć obydwu bohaterów.
W sobotę, 18 listopada 2023 roku, jak co roku, siemianowiczanie oddali hołd Józefowi Skrzekowi i Pawłowi Wójcikowi. W ich imieniu, a także Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta biało-czerwoną wiązankę kwiatów złożył Grzegorz Mól – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Siemianowic Śląskich, w obecności radnego Rady Miasta Tomasza Nowary oraz naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Krzysztofa Nosa. Został także zapalony znicz – symbol pamięci i refleksji nad bohaterstwem tych dwóch wybitnych osób, którzy 82 lata temu w tym miejscu dali świadectwo prawdziwego patriotyzmu i swego całkowitego oddania Ojczyźnie.
Wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym tragicznym dniu i obydwu bohaterach, odsyłamy do tekstu pt. Jest takie drzewo w Bytkowie autorstwa Wojciecha Kempy, opartego na artykule A. Królikowskiego „Michałkowicka Ballada”, który ukazał się w 1961 roku w „Gońcu Górnośląskim”.
Józef Skrzek jest stryjem znanego artysty i multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka, a od roku 1961 roku jest patronem Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich – Michałkowicach.