Stany Zjednoczone potwierdzają, iż Korea Północna wysłała do Rosji tysiące żołnierzy

biegowelove.pl 4 tygodni temu

Rosyjscy prawodawcy z dnia na dzień ratyfikowali porozumienie z Koreą Północną przewidujące wzajemną pomoc wojskową, co nastąpiło po potwierdzeniu przez Stany Zjednoczone rozmieszczenia 3000 żołnierzy Korei Północnej w Rosji.

Izba niższa rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa, gwałtownie głosowała za utrzymaniem w mocy traktatu o „kompleksowym partnerstwie strategicznym”, który prezydent Rosji Władimir Putin podpisał z przywódcą Korei Północnej królem Dzong-unem podczas czerwcowej wizyty w Pjongjangu. Oczekuje się, iż Senat niedługo pójdzie w ich ślady.

Porozumienie zobowiązuje Rosję i Koreę Północną do natychmiastowego udzielenia pomocy wojskowej „wszelkimi środkami”, jeżeli którekolwiek z nich zostanie zaatakowane.

Stanowi to najsilniejsze powiązanie między Moskwą a Pjongjangiem od zakończenia zimnej wojny.

Stany Zjednoczone podały, iż 3000 żołnierzy Korei Północnej zostało rozmieszczonych w Rosji i szkoli się w kilku lokalizacjach, nazywając to posunięcie niezwykle niebezpiecznym i ostrzegając, iż siły te byłyby „uczciwą grą”, gdyby weszły do ​​walki na Ukrainie.

W odpowiedzi na pytanie zadane na konferencji prasowej podczas szczytu BRICS w Kazaniu w Rosji, czy siły północnokoreańskie są obecne na terenie jego kraju, Putin wskazał, iż ustawodawcy ratyfikowali „strategiczne partnerstwo” z Pjongjangiem.

Prezydent Rosji Władimir Putin (po lewej) i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wymieniają dokumenty podczas ceremonii podpisania nowego partnerstwa w Pjongjangu w Korei Północnej, 19 czerwca 2024 r. (Źródło: Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kreml Complex Image via AP)

Dodał: „Nigdy nie wątpiliśmy, iż przywódcy Korei Północnej poważnie traktują nasze porozumienia.

„Co i jak zrobimy w ramach tego artykułu [of the agreement] To nasza sprawa” – powiedział.

Rosja i Korea Północna odrzuciły wcześniej twierdzenia Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, iż Pjongjang przekazał Moskwie rakiety balistyczne i miliony pocisków artyleryjskich do użycia na Ukrainie.

Zapytany w czerwcu, czy siły północnokoreańskie mogłyby na mocy porozumienia walczyć u boku sił rosyjskich na Ukrainie, Putin stwierdził, iż nie ma takiej potrzeby, ale po raz pierwszy ogłosił też, iż Rosja może dostarczyć Pjongjangowi broń.

W zamian za wsparcie wojskowe Moskwa mogłaby wymieniać się z Pjongjangiem zaawansowanymi technologiami zbrojeniowymi, aby pomóc w ulepszeniu jego zdolności w zakresie rakiet balistycznych i satelitów – stwierdzili obserwatorzy.

Idź do oryginalnego materiału