Nad ranem 20 osób zginęło przy punkcie rozdawania żywności w Strefie Gazy. Punkt był prowadzony przez kontrolowaną przez Izrael i USA organizację Fundacja Humanitarna Strefy Gazy. Według danych ONZ od maja przy punktach pomocy humanitarnej zginęło już 875 Palestyńczyków. To kolejna tragedia w oblężonej enklawie, gdzie panuje dramatyczny kryzys humanitarny.
Tragedia rozegrała się przy punkcie dystrybucji żywności ustanowionym przez kontrowersyjną organizację Fundacja Humanitarna Strefy Gazy (GHF). Organizacja ta jest kontrolowana przez Izrael oraz Stany Zjednoczone.
Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) od 27 maja łącznie 875 Palestyńczyków poniosło śmierć przy punktach pomocy humanitarnej i trasach konwojów w Strefie Gazy. Wśród wszystkich ofiar aż 674 osoby zginęły w rejonie punktów dystrybucyjnych prowadzonych przez GHF.
Rozkazy strzelania do cywilów
Izraelski dziennik "Haaretz" ujawnił pod koniec czerwca szokujące ustalenia. Według relacji anonimowych żołnierzy izraelskich siły zbrojne miały otrzymywać rozkazy otwierania ognia do bezbronnych cywilów próbujących dostać się do punktów pomocy GHF.
Co więcej, żołnierze mieli strzelać choćby w sytuacjach, gdy cywile nie stanowili żadnego zagrożenia. Te dramatyczne relacje pochodzą od samych izraelskich wojskowych, którzy zdecydowali się przemówić anonimowo.
Kryzys humanitarny w oblężonej enklawie
W liczącej ponad dwa miliony mieszkańców Strefie Gazy ponad 90 procent osób zostało przymusowo przesiedlonych. Część z nich musiała opuszczać swoje domy kilkukrotnie.
W enklawie panuje dramatyczny kryzys humanitarny, a zdesperowani ludzie są całkowicie uzależnieni od dostaw żywności. Często gdy zbliżają się do punktów dystrybucji żywności, izraelska armia otwiera do nich ogień.
Bilans ofiar konfliktu
Zgodnie z danymi lokalnego ministerstwa zdrowia od października 2023 roku śmierć w Strefie Gazy poniosło już ponad 58,5 tysiąca osób. W większości są to kobiety i dzieci. Rannych zostało ponad 139 tysięcy Palestyńczyków.
Konflikt rozpoczął się w październiku 2023 roku, gdy w ataku palestyńskiego Hamasu na południe Izraela zabito około 1200 osób i uprowadzono 251. Organizacje praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, iż dane dotyczące ofiar w Strefie Gazy są mocno zaniżone.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.