Strzały żołnierza przy granicy z Białorusią. Jest komunikat prokuratury

zachod.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Żołnierze granicy państwowej Polski z Białorusią. Fot. PAP/Artur Reszko


Żołnierz biegł do miejsca nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. Przyjmował postawę strzelecką i oddał łącznie 12 strzałów wzdłuż drogi granicznej w kierunku znajdującej się na niej grupy osób, w tym żołnierzy i funkcjonariuszy SG – napisała prokuratura w komunikacie o akcie oskarżenia w tej sprawie.

Akt oskarżenia dotyczy naruszenia zasad użycia broni palnej przez tego żołnierza i oddania przez niego strzałów w kierunku migrantów, funkcjonariuszy SG i innych żołnierzy przy granicy z Białorusią.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała w czwartek komunikat, w którym przedstawiła nie tylko zarzut, ale też opis okoliczności zdarzenia, którego dotyczyło śledztwo prowadzone w tej prokuraturze.

W środę informowała o akcie oskarżenia, nie przedstawiając szczegółowo ustalonego w śledztwie przebiegu zdarzeń.

Oskarżony żołnierz jest szeregowcem. Ma 25 lat. Nie był dotąd karany, grozi mu do trzech lat więzienia. Po postawieniu zarzutów nie przyznał się, ale złożył wyjaśnienia. Zostały one ocenione jako sprzeczne z ustaleniami poczynionymi na podstawie całości materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, w tym z opiniami biegłych. W ocenie śledczych wyjaśnienia te są jedynie przyjętą linią obrony.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

LUBUSKIE

Premier Brandenburgii i marszałek o granicy

12 czerwca 2025

Kontrole na polsko – niemieckim pograniczu, problem migracyjny i paraliż komunikacyjny w przygranicznych miejscowościach w Lubuskiem. To tematy, które zdominowały polsko-niemiecką konferencję prasową w Poczdamie poświęconą 25-letniej współpracy obu...

Czytaj więcejDetails

Żołnierz został oskarżony o to, iż 25 marca 2024 r. na granicy z Białorusią w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) przekroczył swoje uprawnienia określające zasady wykorzystania broni palnej w ograniczonym zakresie, polegającym na jej wykorzystaniu w celu zaalarmowania lub wezwania pomocy i oddał 12 strzałów z broni służbowej wzdłuż drogi granicznej, w kierunku – znajdującej się na tej drodze – grupy osób, złożonej z 10 nielegalnych migrantów, dwóch funkcjonariuszy SG i dwóch żołnierzy.

Strzelając w ten sposób, oskarżony naraził te osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i działał tym samym na szkodę ich interesu prywatnego oraz interesu publicznego – poinformowała prokuratura.

Według ustaleń śledztwa wczesnym popołudniem 25 marca 2024 r. w tym miejscu doszło do nielegalnego przekroczenia granicy przez 10 nielegalnych migrantów. dzięki samochodowego lewarka rozgięli oni przęsła stalowej bariery i przeszli na stronę polską, niosąc drabiny, które miały posłużyć do pokonania kolejnej przeszkody, czyli zwojów drutu ostrzowego – concertiny.

Jak podała prokuratura, nielegalne przekroczenie granicy zauważyły patrole polskich służb. Żołnierze i funkcjonariusze SG zaczęli biec w tym kierunku, oddając jednocześnie strzały alarmowe w powietrze. Strzały usłyszeli żołnierze z kolejnego posterunku, usłyszał je też oskarżony i drugi szeregowiec, którzy zaczęli biec w kierunku, gdzie przez granicę przeszli migranci.

W czasie biegu oskarżony, znajdując się w odległości od ok. 210 metrów do ok. 164 metrów od tego miejsca, przyjmując za każdym razem postawę strzelecką, oddał łącznie 12 strzałów z broni służbowej wzdłuż drogi granicznej w kierunku znajdującej się na tej drodze grupy osób złożonej z migrantów, funkcjonariuszy SG i żołnierzy

– podano w komunikacie.

Spośród tych 12 strzałów – trzy pociski rykoszetowały po uderzeniach w słup betonowy, ziemię i zwoje drutu kolczastego. Pozostałych dziewięć przeszło obok grupy. W tym czasie migranci cofali się na stronę białoruską, rzucając gałęziami i kamieniami w stronę funkcjonariuszy i żołnierzy, na co ci reagowali rozpylaniem gazu łzawiącego.

Według śledczych następnie oskarżony oddał kolejne cztery strzały, „jednakże nie sposób stwierdzić, czy wystrzelone pociski zagłębiły się w ziemi, czy też rykoszetowały”. Po kilku minutach interwencja się zakończyła.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

LUBUSKIE

Radny Maćkowiak na tropie nielegalnych migrantów. Wojewoda dementuje informacje

10 czerwca 2025

Grzegorz Maćkowiak, zielonogórski radny Prawa i Sprawiedliwości, twierdzi, iż do Polski zwożeni są nielegalnie cudzoziemcy. Od miesięcy wraz z innymi politykami PiS alarmuje o setkach tysięcy ludzi przerzucanych przez...

Czytaj więcejDetails

Swoje ustalenia prokuratura opiera na zapisie systemu kamer perymetrycznych wzdłuż granicy. Na podstawie tych nagrań wydane zostały również opinie z zakresu rekonstrukcji 3D i badań wizyjnych oraz z zakresu badań broni i balistyki.

Pierwszy z biegłych dokonał kompilacji nagrań i sporządził rekonstrukcję 3D, co umożliwiło odtworzenie torów lotu pocisków wystrzelonych przez oskarżonego i usytuowania osób biorących udział w zdarzeniu.

Biegły z zakresu badań broni i balistyki stwierdził, iż pociski wystrzelone w czasie dziewięciu strzałów, które nie rykoszetowały, miały energię wystarczającą do spowodowania zranienia lub śmierci człowieka, zależnie od miejsca trafienia, na całym torze lotu

– podała prokuratura.

Do odrębnego postępowania wyłączone były – z uwagi na ustalenie w oparciu o specjalistyczne opinie, iż znajdował się on na linii oddawanych strzałów i w związku z tym jest pokrzywdzonym – materiały przeciwko drugiemu żołnierzowi, również podejrzanemu w tej sprawie. „Postępowanie przeciwko temu żołnierzowi zostało nieprawomocnie umorzone” – poinformowano w komunikacie.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Premier Tusk: Latem możliwe kontrole na granicy z Niemcami

11 czerwca 2025

Latem możliwe są częściowe kontrole na granicy z Niemcami - poinformował podczas wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk. Szef rządu wyjaśnił, iż nie wprowadza na razie kontroli ze względu...

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału