Świętokrzyscy terytorialsi w siodle

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie jeździeckie. Zajęcia dla przyszłych instruktorów odbyły się w Brzezinkach i Świętomarzu w dniach 15-19 oraz 26-28 lipca. W nowej formie szkolenia uczestniczyło dwunastu terytorialsów.

Świętokrzyscy terytorialsi rozpoczęli szkolenie jeździeckie. Podstawy ujeżdżania, jazda terenowa oraz transport wyposażenia - to główne elementy szkolenia jeździeckiego, jakie odbyli żołnierze. Celem całego cyklu szkoleń jest wyłonienie i przygotowanie przyszłych instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić zajęcia w nieetatowych sekcjach konnych w pododdziałach 10 ŚBOT. W szkoleniu, które odbyło się w dniach 26-28 lipca w Świętomarzu uczestniczyło 10 żołnierzy, którzy w „cywilu” mają już doświadczenie jeździeckie. Natomiast zajęcia prowadziło dwóch doświadczonych instruktorów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie zostało zorganizowane z wykorzystaniem prywatnej stadniny koni.

Szkolenie jeździeckie, w ramach budowania dodatkowych umiejętności transportu ludzi, sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przy użyciu koni, składało się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Podczas wykładów żołnierze zapoznawali się z teorią jazdy konnej, wyposażeniem indywidualnym jeźdźca i sprzętem jeździeckim, a także podstawową opieką weterynaryjną. Tematyka praktyczna przeprowadzonych zajęć obejmowała: doskonalenie podstaw ujeżdżania, doskonalenie poruszania się konno w terenie, wykonywanie podstawowych zadań taktycznych z wykorzystaniem koni (obserwacja, patrolowanie). Pierwsze tego typu zajęcia odbyły się w dniach 15-19 lipca w Brzezinkach, było to szkolenie adaptacyjne i wyrównujące poziom uczestników. Natomiast następne są zaplanowane na sierpień i wrzesień. Taki cykl szkoleń pozwoli na przygotowanie kadry, która w październiku przeprowadzi zajęcia od podstaw dla żołnierzy bez doświadczenia jeździeckiego.

REKLAMA

W naszej brygadzie planowane jest utworzenie nieetatowych sekcji konnych. Do głównych zadań sekcji konnej będzie należało, m.in. prowadzenie działań rozpoznawczych, patrolowanie terenu, głównie na obszarze trudnodostępnym, udział w akcjach kryzysowych (np. poszukiwawczych) oraz juczenie, czyli wykorzystanie koni do transportu uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia wojskowego – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej korzysta z doświadczeń 2 LBOT, która jako pierwsza w WOT, przeprowadziła program pilotażowy wykorzystania koni do transportu uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Po raz pierwszy konie zostały wykorzystane jesienią 2021 roku do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią, w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. Patrole konne wówczas doskonale sprawdziły się na trudnodostępnych, podmokłych terenach nad rzeką Bug. O wykorzystaniu koni zadecydowało, m.in. możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkie i ciche przemieszczanie w trudnym terenie, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie.

Tekst: por. Daniel Woś/ 10 ŚBOT

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału