Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce zakończyło się intensywne szkolenie poligonowe żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Blisko 230 terytorialsów z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu uczestniczyło w dwutygodniowym zgrupowaniu, które zwieńczyło roczny cykl szkolenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) – indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.
Ustka – unikalne warunki, bezcenne doświadczenie
CPSP Ustka to jeden z najatrakcyjniejszych obiektów szkoleniowych w Polsce. Jego położenie nad Bałtykiem, pełna infrastruktura poligonowa oraz możliwość prowadzenia ognia na kierunku morskim stwarzają wyjątkowe warunki taktyczne, niemożliwe do odtworzenia na tradycyjnych strzelnicach garnizonowych. To wszystko w jednym miejscu, co pozwala na szkolenie bez konieczności wliczania czasu potrzebnego na przemieszczanie się pomiędzy obiektami szkoleniowymi. Żołnierze 82 blp zrealizwali tam m.in. strzelania dzienne i nocne z użyciem optoelektroniki, a także szkolenia taktyczne w zróżnicowanym terenie.
-„W ramach szkolenia przeprowadzono strzelania z różnych rodzajów broni będącej na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi prowadzili ogień m.in. z karabinka MSBS Grot, karabinu maszynowego UKM 2000P, karabinu wyborowego Bor oraz fińskiego karabinu wyborowego Sako TRG 22, wykorzystywanego przez strzelców wyborowych brygad OT.Żołnierze strzelali również z ćwiczebnego granatnika M-72.”– wskazuje Szef Sekcji Szkoleniowej 8 K-PBOT kpt. Plichta.
Zrealizowano również strzelania egzaminacyjne na Wojskową Odznakę Strzelecką, będące ważnym sprawdzianem wyszkolenia indywidualnego żołnierzy oraz okazją do zdobycia wyjątkowego odznaczenia.
Zgrupowanie,które rozpoczęło się pod koniec czerwca, to nie tylko podsumowanie dotychczasowych działań szkoleniowych, ale również egzamin sprawdzający poziom wyszkolenia–tzw. pętla taktyczna. Dopiero jej pozytywne zaliczenie pozwoliło żołnierzom przejść do kolejnych etapów służby, które–podobnie jak dotychczasowy cykl–potrwają pełny rok. Realizm szkolenia zwiększa nie tylko efektywność nauki, ale również motywuje do dalszej służby. Terytorialsi w praktyce uczyli się współdziałania, wykorzystania osłon terenowych, kierowania ogniem oraz szybkiego reagowania na dynamiczne zmiany sytuacji na polu walki.
Kolejny poligon
Wśród uczestników obecnego zgrupowania byli także żołnierze, którzy w Ustce szkolili się już w ubiegłym roku. Wielu z nich kontynuuje służbę, przechodząc kolejne etapy szkoleniowe w ramach trzyletniego cyklu TSW. Zależnie od obecnego poziomu wyszkolenia – po zaliczeniu egzaminu – przeszli do kolejnych etapów, doskonaląc umiejętności w coraz bardziej złożonych działaniach taktycznych.
Ich obecność motywuje młodszych kolegów, którzy dopiero kończą pierwszy rok w mundurze. Wspólne szkolenie żołnierzy o różnym stopniu zaawansowania stwarza również okazję do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.
-„Podczas tegorocznego szkolenia zintegrowanego bazującego na Zgrupowaniu Poligonowym na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce swój główny wysiłek szkoleniowy ukierunkowałem na zgrywanie pododdziałów batalionu. Realizowane to było poprzez zajęcia z kierowania ogniem, prowadzenie podstawowych działań taktycznych w różnym terenie oraz szkolenie strzeleckie w warunkach dzienno-nocnych. Elementem wieńczącym cały proces szkoleniowy była Ocena Poziomu Wyszkolenia poszczególnych sekcji lekkiej piechoty, w ramach której poddany był ocenie poziom zgrania oraz wiedza i umiejętności dowódców.” – podsumował Dowódca 82 blp w Inowrocławiu ppłk Marek Bartkowiak.
Tekst: kpt. Paweł BANASIAK
Zdjęcia: DWOT








