Szwedzki granatnik w rękach Polaków

polska-zbrojna.pl 6 godzin temu

Najnowsza wersja granatnika Carl-Gustaf jest przeznaczona do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie sił nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie i zadymianie pola walki. W Szwecji trwa właśnie intensywne szkolenie z obsługi Carl-Gustaf M4 z udziałem kilkunastu żołnierzy z Polski.

Karlskoga to 27-tysięczne miasto leżące 250 km na zachód od Sztokholmu, w którym znajduje się największy ośrodek przemysłu zbrojeniowego w Szwecji. W tamtejszej siedzibie spółki Saab Bofors Dynamics, producenta systemów rakietowych i przeciwpancernych, zorganizowano szkolenie (11–22 listopada), w którym bierze udział kilkunastu żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych z Polski, w tym trzech instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

REKLAMA

Szkolenie ze znajomości i obsługi granatnika Carl-Gustaf M4 zostało przygotowane z myślą o technikach i instruktorach wojskowych. Polscy żołnierze biorą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. W pierwszej części kursu poznali budowę, dane taktyczne oraz zasady posługiwania się granatnikiem przeciwpancernym. W drugiej, praktycznej części szkolenia realizowane są zajęcia z bezpośredniej obsługi granatnika oraz z użyciem specjalistycznych trenażerów. Jak podaje oficer prasowy CSWOT-u por. Krzysztof Wójcik, strzelanie odbywa się z wykorzystaniem amunicji zarówno treningowej, jak i bojowej. – Całość jest bardzo dobrze zorganizowana i zaplanowana. W części praktycznej możemy przećwiczyć różnorodne scenariusze. A Carl-Gustaf w wersji M4 w moim odczuciu jest najlepszą wielozadaniową bronią w swojej klasie – ocenia jeden z kursantów.


– Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminów terytorialsi powrócą do kraju, gdzie w przyszłości w ramach działalności dydaktycznej Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej będą prowadzić zajęcia dla kolejnych żołnierzy z różnych brygad OT z terenu całego kraju – informuje por. Wójcik. Instruktorzy z CSWOT-u wielokrotnie brali udział w zagranicznych szkoleniach, np. w USA i Wielkiej Brytanii. Samo centrum przeprowadza regularnie ponad 40 różnorodnych kursów, w których uczestniczą m.in. operatorzy wyrzutni Javelin, systemu amunicji krążącej Warmate, strzelcy wyborowi czy snajperzy. W 2023 roku w zajęciach organizowanych przez CSWOT wzięło udział ponad 2500 żołnierzy.


Przypomnijmy, iż w marcu tego roku Agencja Uzbrojenia w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej zamówiła od szwedzkiego producenta 6 tys. granatników Carl-Gustaf M4 wraz z nowymi urządzeniami kierowania ogniem FCD 558 oraz amunicją różnego typu (m.in. przeciwpancerną, odłamkowo-burzącą, przeciwpancerno-odłamkową, dymną, oświetlającą, treningową). Wartość umowy, która ma być realizowana w latach 2024–2027, to około 6,5 mld zł brutto (12,9 mld SEK netto).

Carl-Gustaf to średni granatnik przeciwpancerny kalibru 84 mm, którego pierwsza wersja (M1) powstała w 1946 roku. W kolejnych dekadach szwedzkimi granatnikami posługiwali się żołnierze ponad 40 państw – od Argentyny po Zambię. W najnowszą wersję, zaprezentowaną w 2014 roku, są wyposażone siły zbrojne m.in. USA, Szwecji, Łotwy, Estonii, Danii i Węgier. Carl-Gustaf M4 waży niespełna 7 kg, a jego długość to 950 mm (M3 – około 10 kg i 1015 mm). W zależności od rodzaju amunicji skuteczny zasięg granatnika wynosi od 300 do 2100 m.

Jakub Zagalski
Idź do oryginalnego materiału