Tak źle nie było od lat. Tu sytuacja jest najgorsza. Jak wypada Polska?

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Evgeny555 / iStock


Poczucie bezpieczeństwa ma ogromny wpływ na komfort życia w danym kraju. Niestety w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o różnych konfliktach zbrojnych toczących się na świecie. W których częściach jest najgorzej pod tym względem? Global Peace Index 2024 ukazuje szczegółowe dane na ten temat.
Global Peace Index (Globalny Indeks Pokoju) to raport dotyczący stanu pokoju w 163 państwach świata. Jest przygotowywany co roku przez australijski Institute for Economics and Peace, a jego początki sięgają 2008 roku. Niestety tegoroczne wyniki nie napawają optymizmem. Co więcej, niektóre ze zjawisk są najbardziej niepokojące od początku prowadzenia badań. Co jednak dokładnie bierze się przy tym pod uwagę?


REKLAMA


Zobacz wideo UKRAIŃSKA ARMIA W ROSJI. CO DALEJ Z WOJNĄ [Co to będzie odc.25]


Co jest mierzone w Globalnym Indeksie Pokoju? Te wyznaczniki ukazują zmiany pod względem pokoju na świecie
Global Peace Index (GPI) ocenia pokojowość państw według trzech kryteriów: poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa, trwających konfliktów oraz stopnia militaryzacji. Jak dowiadujmy się z raportu opublikowanego na stronie Institute for Economics and Peace, średni wynik pokojowości dla całego świata pogorszył się o 0,56 proc. w porównaniu do zeszłorocznych wyników. Jest to już piąty rok z rzędu, gdy odnotowuje się tu spadek. Co prawda w 65 krajach nastąpiła poprawa pod względem pokoju, niestety odwrotna tendencja dotyczy aż 97. To pierwszy raz w historii indeksu, gdy pogorszenie się sytuacji z roku na rok nastąpiło w tak wielu państwach. Autorzy raportu podkreślają, iż za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim konflikty w Strefie Gazy i w Ukrainie. Co więcej, aż 100 państw było co najmniej częściowo zaangażowanych w zewnętrzny konflikt w ciągu ostatnich pięciu lat. Dla porównania, w 2008 roku liczba ta wynosiła 58.
Spośród 23 wskaźników GPI osiem odnotowało poprawę, 13 pogorszenie, a dwa pozostały bez zmian w ciągu ostatniego roku. Największe pogorszenie dotyczyło finansowania misji pokojowych ONZ, a największa poprawa demonstracji z wykorzystaniem przemocy. Jednocześnie należy podkreślić, iż duże różnice występują nie tylko pomiędzy poszczególnymi krajami, ale także częściami świata.


Który kraj na świecie jest najspokojniejszy w 2024 roku? Na przeciwnym biegunie zaszły zmiany
Największe pogorszenie pod względem pokojowości odnotowano w Ameryce Północnej (zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie), co było spowodowane wzrostem przestępczości z użyciem przemocy i postrzeganiem przestępczości. Europa z kolei pozostaje najbardziej pokojowym regionem świata. To właśnie tu znajduje się aż siedem z 10 najbardziej pokojowych państw. Z drugiej strony nastąpiło tu największe pogorszenie pod względem stopnia militaryzacji. Region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej natomiast jest wciąż najmniej spokojny. Znajdują się tu cztery państwa z 10 najmniej spokojnych.
Przechodząc do konkretów, najbardziej pokojowa okazała się Islandia, która nie posiada własnej armii. Utrzymuje ona swoją pozycję od samego początku sporządzania indeksu. W pierwszej piątce znalazły się również Irlandia, Austria, Nowa Zelandia i Singapur. Za najbardziej niespokojny uznano Jemen, który po raz pierwszy w historii znalazł się na ostatnim miejscu rankingu i tym samym po dziewięciu latach wyprzedził Afganistan. Za Jemenem od końca uplasowały się Sudan, Sudan Południowy, Afganistan i Ukraina. Polska znalazła się na 32. miejscu rankingu, co zalicza się do państw o wysokiej pokojowości.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału