Tłumy biegły po nóż komandosa

polska-zbrojna.pl 3 godzin temu

Prawie 900 zawodników ukończyło tegoroczny Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. To rekord frekwencji tej sportowej imprezy, podczas której biegacze walczą również o tytuły mistrzów Polski służb mundurowych w crossie. Mistrzami zostali saper szer. Andrzej Starżyński i funkcjonariuszka Policji sierż. szt. Monika Stachowska.

Zwycięzcy dostali główną nagrodę sztandarowej imprezy Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, czyli nóż szturmowy w stylizowanej oprawie. Wręczał go płk Marcin Suszko, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów. Dla szer. Andrzeja Starżyńskiego, żołnierza 4 Pułku Saperów z Dęblina, był to jednocześnie debiut w zawodach w Lublińcu. Natomiast reprezentantka Policji sierż. szt. Monika Stachowska wygrała bieg już po raz drugi z rzędu. W tym roku pod względem frekwencji był on rekordowy. Na metę dotarło aż 756 zawodników i 138 zawodniczek. Wszyscy rywalizowali na tej samej trasie o długości 10 km. Musieli ją pokonać w pełnym umundurowaniu polowym bądź ćwiczebnym.

REKLAMA

Pewne zwycięstwa

Szer. Andrzej Starżyński, zwycięzca w rywalizacji mężczyzn, już od startu narzucił rywalom ostre tempo. – Zamierzałem powalczyć o jak najwyższą lokatę i dlatego zdecydowałem się na szybki bieg od początku. Mojego tempa nie wytrzymali konkurenci i gdy im uciekłem, starałem się zwiększać nad nimi przewagę. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, zwłaszcza iż to mój debiut w tego typu zawodach – przyznał triumfator, który dopiero od kilkunastu miesięcy jest żołnierzem Wojska Polskiego. W swojej karierze sportowej w biegach przełajowych za największe osiągnięcie uważa 54. miejsce na mistrzostwach Europy w 2012 roku w Budapeszcie. – Byłem w środku stawki. Startowało 114 zawodników – dodaje szer. Starżyński.

Saper z Dęblina po pokonaniu jednej czwartej trasy miał już ponad pół minuty przewagi nad goniącą go sześcioosobową grupą, w której był m.in. st. szer. spec. Łukasz Parszczyński – olimpijczyk z Londynu (2012). Parszczyński (15 Brygada Zmechanizowana) w biegu przełajowym w Lublińcu startował po raz trzeci. Przed dwoma laty zajął piąte miejsce, a przed rokiem drugie. Tym razem ponownie był drugi, ale był zadowolony z obrony tytułu wicemistrza. – Zwycięzca to bardzo solidny biegacz. Wiele razy startowałem z nim w cywilnych biegach, ale jeszcze nie jest znany w środowisku wojskowym, gdyż od niedawna, po otrzymaniu obywatelstwa polskiego, jest w naszej armii. Od początku pobiegł bardzo gwałtownie i pozostali mogli walczyć najwyżej o drugie miejsce – stwierdził olimpijczyk. Parszczyński na ostatnim odcinku trasy, po zaciętej walce wywalczył drugą lokatę. O 1 s wyprzedził bsmt. Adama Struka i o 3 s st. mat. Patryka Stypułkowskiego – zwycięzcę biegu z 2021 i 2023 roku. Tak się złożyło, iż obaj zawodnicy rywalizujący o trzecie miejsce to reprezentanci Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni.

W biegu kobiet zdecydowane zwycięstwo, broniąc tytułu mistrzowskiego, odniosła sierż. sztab. Monika Stachowska. Policjantka o 51 s wyprzedziła st. kpr. Karolinę Pilarską – czterokrotną triumfatorkę zawodów. Podoficer z lublinieckiej Mety i Jednostki Wojskowej Komandosów po zeszłorocznym Biegu o Nóż Komandosa przeszła operacje obu ścięgien Achillesa i po długiej rekonwalescencji niedawno wróciła do treningów. Jak przyznaje, druga lokata bardzo ją podbudowała i ma nadzieję, iż za rok powalczy w Lublińcu o kolejne zwycięstwo.

Trzecie miejsce przypadło por. Patrycji Talar z Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu, która na bieżni finiszowała 34 s za Pilarską.

W klasyfikacji drużynowej o zwycięstwo walczyły 134 ekipy mężczyzn i 11 ekip kobiet. Miejsca na najwyższym podium zajęli zawodnicy z pierwszej drużyny 12 Brygady Zmechanizowanej i zawodniczki z pierwszego teamu reprezentacji Policji. W rywalizacji mężczyzn drugą lokatę zajęła reprezentacja Policji I. Policjanci zaledwie o dwie sekundy wyprzedzili zespół z Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni. Natomiast wśród kobiet na drugiej pozycji uplasował się team Akademii Wojsk Lądowych I, a na trzeciej Akademii Marynarki Wojennej.

Powrót na stare ścieżki

Tegoroczna, 28. edycja biegu odbyła się na trasie podobnej do tej, na której rywalizowano w 1997 roku, gdy Meta organizowała po raz pierwszy Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa. – Po latach wróciliśmy na stare ścieżki i to była słuszna decyzja. Przypomnę, iż w 1997 roku rywalizowało 47 zawodników i pięć zawodniczek. Teraz cieszymy się z rekordowej frekwencji na poziomie niemal 900 osób – mówi st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, dyrektor biegu i były prezes WKB Meta.

Warto dodać, iż o medale XXVIII Biegu Przełajowego o Nóż Komandosa rywalizowano również w Rumunii i na Sycylii. Bieg zorganizowany przez żołnierzy z XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii ukończyło 86 osób. Natomiast w bazie Sigonella – skąd żołnierze z IX zmiany PKW Irini wyruszają, aby wykonywać swoje zadania w ramach misji Unii Europejskiej – 20.

Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa lubliniecki klub organizuje we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów dla uczczenia jej święta. Od 17 lat impreza odbywa się pod patronatem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wydarzenie poświęcone jest pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, byłego dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Wyniki

Mężczyźni
1. szer. Andrzej Starżyński (4 Pułk Saperów Dęblin) 33 min 51 s
2. st. szer. spec. Łukasz Parszczyński (15 Brygada Zmechanizowana Giżycko) 34 min 33 s
3. bsmt Adam Struk (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 34 min 34 s
4. st. mat Patryk Stypułkowski (Regionalne Centrum Informatyki Gdynia) 34 min 36 s
5. Damian Kabat (12 Brygada Zmechanizowana) 35 min 6 s
6. asp. Arkadiusz Połeć (reprezentacja polskiej Policji) 35 min 10 s

Kobiety
1. sierż. sztab. Monika Stachowska (reprezentacja polskiej Policji) 41 min 11 s
2. st. kpr. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec / Jednostka Wojskowa Komandosów) 42 min 2 s
3. por. Patrycja Talar (Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu) 42 min 36 s
4. strażnik Martyna Budziłek (Straż Miejska w Olsztynie) 43 min 5 s
5. st. szer. spec. Magdalena Dziekońska (15 Brygada Zmechanizowana Giżycko) 43 min 41 s
6. szer. Karolina Witek (16 Batalion Remontu Lotnisk Jarocin) 43 min 51 s

Drużynowo, mężczyźni
1. 12 Brygada Zmechanizowana I 1 godz. 47 min 57 s
2. reprezentacja polskiej Policji I 1 godz. 48 min 2 s
3. Regionalne Centrum Informatyki Gdynia 1 godz. 48 min 4 s
4. reprezentacja polskiej Policji II 1 godz. 52 min 43 s
5. 8 Batalion Walki Radioelektronicznej I 2 godz. 3 min 46 s
6. 1 Batalion Zmechanizowany Lębork / 7 Brygada Obrony Wybrzeża I 2 godz. 4 min 30 s

Drużynowo, kobiety
1. reprezentacja polskiej Policji I 2 godz. 25 min 26 s
2. Akademia Wojsk Lądowych I 2 godz. 29 min 55 s
3. Akademia Marynarki Wojennej 2 godz. 50 min 38 s
4. 10 Brygada Logistyczna 2 godz. 55 min 16 s
5. Akademia Wojsk Lądowych II 2 godz. 58 min 43 s
6. 7 Dywizjon Lotniczy 3 godz. 4 min 38 s

Jacek Szustakowski
Idź do oryginalnego materiału