Trybunał Przyłębskiej chciał ochronić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, Zapomniał, iż niej jest Trybunałem Konstytucyjnym

dailyblitz.de 4 tygodni temu

20 sierpnia nielegalny Trybunał Konstytucyjny, w skład którego wchodziła okupantka stanowisko prezesa Julia Przyłębska oraz zdemoralizowana prawnie Krycha Pawłowicz i Bogdan Święczkowski obaj powołani na stanowisko sędziego tego patoorganu z naruszeniem art. 178 ust 3 Konstytucji RP wydał „wyrok” w sprawie Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), który nie może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu. Trybunał kucharki Kaczyńskiego orzekł, iż przepisy przywołane we wniosku o jego postawienie przed Trybunałem są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypominamy, iż decyzja nielegalnego TK nie zmieni sytuacji prawnej Glapińskiego, ponieważ od kwietnia br. żadne wyroki nie nie są publikowane. Brak publikacji wyroków TK powoduje, iż nie wchodzą one w obrót prawny, czyli z formalnego punktu prawnego nie istnieją.

„Wyrok” Trybunału Konstytucyjnego: Naruszenie Konstytucji

Upolityczniony i podległy pisowskiej bandzie przestępców Trybunał Przyłębskiej, dokładnie wskazał przepisy, które uznał za naruszone. Wymieniono artykuł 227 ust. 1 w związku z art. 227 ust. 2 oraz art. 227 ust. 3 Konstytucji RP. W składzie orzekającym, oprócz przewodniczącej TK, znaleźli się również sędziowie Krystyna Pawłowicz, Zbigniew Jędrzejewski, Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski. Ich zdaniem, wnioski dotyczące pociągnięcia Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu nie znajdują podstaw w polskim prawie konstytucyjnym.

Komentarze Polityków: Kosiniak-Kamysz o Glapińskim

Sprawa Adama Glapińskiego nie przeszła bez echa w polskim środowisku politycznym. Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, odniósł się do możliwości postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, podkreślając trudności związane z egzekwowaniem odpowiedzialności konstytucyjnej w Polsce.

„Sprawy pana Glapińskiego, niezależnie czy dziś, czy jutro, będą rozstrzygnięte” – stwierdził Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP. Dodał również, iż „Polska polityka i polska demokracja w przeciągu ostatnich 30 lat nie mają pozytywnych doświadczeń z efektywnym przedstawieniem komukolwiek wniosków finalnych przed Trybunałem Stanu”. W jego opinii, brak skutecznych mechanizmów w tej kwestii skłania do refleksji nad sposobami egzekwowania odpowiedzialności konstytucyjnej.

Przyszłość Sprawy: Komisja Sejmowa rozpocznie prace

Pomimo orzeczenia Trybunału Przyłębskiej, temat postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu pozostaje aktualny. Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ma rozpocząć prace nad wstępnym wnioskiem w tej sprawie we wrześniu.

Podsumowanie

Niezależnie od przebiegu rozprawy wyznaczonej na 25 lipca oraz jej wyniku, niemal pewne jest, iż wydane przez TK orzeczenie nie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Do tej pory bowiem nie doszło do publikacji żadnego orzeczenia Trybunału Przyłębskiej wydanego po 6 marca 2024 roku, czyli po uchwale Sejmu dotyczącej naprawy Trybunału.

Przypominamy, iż skład orzekający TK ukształtowany w sposób, o jakim pisaliśmy powyżej, jest pozbawiony cech trybunału powołanego ustawą, gdy w jego składzie zasiada osoba nieuprawniona. W związku z powyższym każdy wydany wyrok w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego narusza istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Trybunał Przyłębskiej chciał ochronić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, Zapomniał, iż niej jest Trybunałem Konstytucyjnym

Idź do oryginalnego materiału