Tyle będą zarabiać żołnierze WOT w 2025 roku. Terytorialsi mogą liczyć też na premie i dodatki

g.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl


Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) odgrywają istotną rolę w obronności Polski. Służba ta wymaga oczywiście spełnienia określonych warunków, ale wiążą się z tym zalety. Poza możliwością służby ojczyźnie zachęcać mogą zarobki, do których wlicza się dodatek za gotowość bojową. Istotny jest też stopień.
Zawodowa służba wojskowa z pewnością nie jest dla wszystkich. jeżeli jednak chcemy mieć większy wkład w obronność naszego kraju niż przeciętny obywatel, to Wojska Obrony Terytorialnej mogą być dla nas odpowiednią opcją. Co prawda oznacza to poświęcenie czasu w dodatkowe obowiązki, ale przysługiwać nam za to będzie wynagrodzenie.


REKLAMA


Zobacz wideo Marianna Schreiber idzie do wojska. Pokazała "niezbędnik" rekruta WOT


Wojska Obrony Terytorialnej: czym się zajmują? Kto może wstąpić do WOT?
Jak dowiadujemy się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, WOT stanowi piąty rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Do zadań WOT należy m.in. utrzymanie gotowości do obrony Polski, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz likwidacja ich następstw, udział w akcjach poszukiwawczych, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie. Co ważne, forma ta umożliwia nam zachowanie balansu między życiem prywatnym, zawodowym i obowiązkami żołnierza. Portal Samorządowy podkreśla, iż większość terytorialsów (czyli żołnierzy WOT) łączy służbę wojskową z inną działalnością zawodową lub nauką. W grupie tej znajdziemy również emerytów mundurowych.
Zobacz też: Kto dostanie karpiowe? Ci pracownicy otrzymają w tym roku choćby 1000 złotych
Kandydaci na terytorialsów powinni posiadać polskie obywatelstwo i mieścić się w przedziale wiekowym 18-60 lat. W przypadku podoficerów i oficerów granica ta przesuwa się do 63 lat. Ponadto oczekuje się zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia czynnej służby wojskowej. Przyszły żołnierz WOT nie może być karany, ani przeznaczony do służby zastępczej lub posiadać nadany przydział kryzysowy. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do WOT znajdziemy na stronie MON lub na oficjalnym portalu terytorialsów. Jak jednak wygląda kwestia wspomnianych już zarobków?


Ile się zarabia w WOT? Terytorialsi nie zawsze dostają tyle samo, a wpływa na to stopień wojskowy
Portal Samorządowy wyjaśnia, iż wynagrodzenie żołnierza WOT składa się z dwóch głównych składników. Pierwszy to stały dodatek za gotowość bojową. Jest on równy 10 proc. pensji zawodowego szeregowego. Od 2024 roku wynosi on zatem 600 złotych. Warunek otrzymania dodatku to udział w co najmniej dwóch szkoleniach w ciągu miesiąca. Drugi składnik to dzienne stawki, które są uzależnione od stopnia wojskowego żołnierza. Stawki dzienne obowiązujące w 2025 roku dla wybranych stopni prezentują się następująco:


Generał - 626 zł
Generał broni - 526 zł
Generał dywizji - 451 zł
Generał brygady - 371 zł
Pułkownik - 331 zł
Kapitan - 240 zł
Porucznik - 235 zł
Sierżant - 201 zł
Kapral - 193 zł
Szeregowy - 169 zł


Do tego należy doliczyć premie, urlop nagrodowy oraz dodatki za wyjazdy służbowe (np. służbę na granicy). Co więcej, po 30 dniach służby terytorialsom przysługuje ekwiwalent urlopu wypoczynkowego równy dwóm dziennym stawkom.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału