Tylko jeden kurs Jata w 2025 roku!

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ponownie zaprasza cywilów na kurs Jata. To szansa dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego, ale marzą o służbie w szeregach komandosów. Ochotników czekają intensywne treningi strzeleckie, taktyczne, medyczne i prawdopodobnie także szkolenie z obsługi bezzałogowców. Zainteresowani kursem mogą aplikować jedynie do 18 października.

Rekrutacja na najbliższą edycję kursu Jata właśnie dobiega końca. Co ważne, w 2025 roku odbędzie się tylko jedna edycja tego kursu. Dotąd Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych prowadziło nabór dwa razy w ciągu roku. – Zdecydowaliśmy się na jedną edycję kursu, bo będzie to dla Centrum łatwiejsze pod względem organizacyjnym. Ponadto jesteśmy przekonani, iż w ten sposób osiągniemy jeszcze lepsze efekty szkoleniowe – podkreśla por. Marcin Szubert, rzecznik CSzWS-u. W zaplanowanym na przyszły rok szkoleniu będzie mogło uczestniczyć 45 cywilów. Kurs Jata od lat prowadzi Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu (jednostka CSzWS-u). w tej chwili trwa ósma edycja tego szkolenia.

Podobnie jak w poprzednich latach proces rekrutacyjny dla cywilów podzielony jest na kilka etapów. W pierwszej kolejności kandydaci na specjalsów muszą złożyć wniosek o powołanie do służby w dowolnym wojskowym centrum rekrutacji oraz dokumenty w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych (list motywacyjny i kwestionariusz osobowy). Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na egzaminy sprawnościowe. Te odbędą się w Krakowie już w listopadzie. Podczas testów sprawdzana będzie siła, szybkość i wytrzymałość. Wszyscy ochotnicy, bez względu na wiek i płeć, muszą zaliczyć te same zadania, np. skłony tułowia w przód w czasie dwóch minut, bieganie na czas na dystansie 100 m i 3000 m. Przed nimi także rywalizacja na basenie oraz walka wręcz. Najlepsi tego samego dnia otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. – Ocenimy motywację kandydatów, ich wiedzę ogólną, znajomość wojsk specjalnych i zweryfikujemy posiadane przez ochotników kwalifikacje i uprawnienia – wyjaśnia ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego CSzWS. Kandydaci będą musieli jeszcze przejść testy psychologiczne w jednostce, w której chcieliby w przyszłości służyć oraz badania lekarskie.

REKLAMA

Osoby, które zaliczą wszystkie etapy rekrutacji, w marcu 2025 roku rozpoczną blisko ośmiomiesięczne szkolenie: podstawowe i specjalistyczne. Do przysięgi wojskowej będą się uczyć podstaw wojskowości: regulaminów, musztry i zasad posługiwania się bronią. Następnie, już w czasie szkolenia specjalistycznego, przejdą szkolenie ogniowe z wykorzystaniem broni używanej przez komandosów – karabinków HK416. W programie są także kursy SERE na poziomie A i B, szkolenie linowe, trening współdziałania ze śmigłowcami, nauka topografii i nawigacji. Elewi poznają zieloną i czarną taktykę oraz ukończą kursy ratowników pola walki CLS. Niewykluczone, iż w programie Jaty po raz pierwszy znajdą się zajęcia z obsługi i wykorzystania bezzałogowców.

Zwieńczeniem kilkumiesięcznego szkolenia będzie selekcja do jednostki wybranej przez kandydata. Elewi, którzy ją ukończą pozytywnie, będą mogli rozpocząć służbę w pododdziałach bojowych wojsk specjalnych. Na absolwentów Jaty czeka Jednostka Wojskowa Komandosów, GROM, Formoza, Agat oraz Nil.

MKS
Idź do oryginalnego materiału