Unia Europejska jest bardzo blisko osiągnięcia porozumienia politycznego w sprawie 18. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas wyraziła nadzieję, iż nastąpi to jeszcze dzisiaj. Wszystkie elementy pakietu zostały już uzgodnione, jednak jedno państwo członkowskie przez cały czas ma zastrzeżenia.
«Mamy nadzieję na osiągnięcie porozumienia politycznego w sprawie 18. pakietu sankcji. Jesteśmy bardzo, bardzo blisko. Mam nadzieję, iż nastąpi to dzisiaj» - powiedziała Kallas. Agencja Reutera podała w poniedziałek za źródłami, iż wszystkie elementy pakietu zostały uzgodnione.
Problemem pozostaje stanowisko jednego państwa członkowskiego, które ma zastrzeżenia co do proponowanego niższego limitu cenowego na rosyjską ropę. «Pytanie brzmi, czy uda nam się pokonać weto jednego państwa członkowskiego, czy nie. Staramy się nad tym pracować» - powiedziała Kallas.
UE popiera amerykańską pomoc dla Ukrainy
Szefowa unijnej dyplomacji przekazała też, iż UE z zadowoleniem przyjęła doniesienia ze Stanów Zjednoczonych o dostarczeniu Ukrainie broni do obrony przed atakami Rosji. «Stany Zjednoczone również zrozumiały, iż Rosja tak naprawdę nie chce pokoju» - stwierdziła.
Kallas podkreśliła, iż aby zapanował pokój, należy wesprzeć Ukrainę i wywrzeć presję na Rosję. «Mam również nadzieję, iż Amerykanie podejmą działania również w kwestii sankcji lub ceł, aby wywrzeć presję na Rosję i rzeczywiście położyć kres tej wojnie» - dodała.
Słowacja blokuje przyjęcie pakietu
Przyjęcie 18. unijnego pakietu sankcji wymaga jednomyślności unijnej «27», a tej wciąż brakuje. Pakiet blokowała Słowacja, która choć nie sprzeciwiała się samym sankcjom, jest przeciwna planom Komisji Europejskiej dotyczącym odejścia od rosyjskiego gazu.
Słowacki premier Robert Fico pod koniec czerwca w trakcie szczytu UE w Brukseli ogłosił, iż ze zgodą na nowe sankcje na Rosję poczeka do czasu otrzymania od KE gwarancji w sprawie dostaw gazu. W tej sprawie Słowacja domaga się koncesji.
Zakres nowych sankcji
18. pakiet sankcyjny ma objąć firmy powiązane z gazociągiem Nord Stream oraz kolejne rosyjskie banki. Przewiduje także objęcie sankcjami kolejnych statków z tzw. floty cieni oraz wprowadzenie zakazu eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.
Pakiet przewiduje także nowy pułap cenowy na rosyjską ropę. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż w dokumencie zaproponowano ustalenie płynnego limitu ceny na ropę z Rosji na poziomie 15 proc. poniżej średniej ceny rynkowej surowca z poprzednich trzech miesięcy.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.