Niepewny porządek międzynarodowy, zbudowany na zgliszczach II wojny światowej, rozpadł się w 2014 roku wraz z okupacją Krymu przez Rosjan. Pojawienie się na półwyspie „zielonych ludzików” Putina spowodowało oszałamiający skok popularności dyktatora. Od tego momentu zaczęła się realizować rosyjska geopolityczna utopia ponownego zjednoczenia ruskich ziem w ramach fantazmatycznego nowego porządku Ruskiego Miru.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
W naszym podcaście pytamy Nedima Useinowa, politologa i aktywistę, członka Światowego Kongresu Tatarów Krymskich, o to, dlaczego Krym wciąż jest politycznym i wojennym łupem. Zadziwiające jest to, z jaką łatwością współcześni politycy „przekazują sobie prawo do Krymu” w ramach realizacji mgliście definiowanej historycznej sprawiedliwości. Ostatnio skandal z de facto przyznaniem Rosjanom prawa do okupacji Krymu wywołał prezydent Andrzej Duda, który zwątpił w wywiadzie dla jednego z kanałów na YT w szansę odzyskania Krymu przez Ukrainę, bo Rosjanie jakoby byli tam przez „większość czasu” i stanowi on dla nich miejsce szczególne. Takie deklaracje polityków wynikają z braku elementarnej wiedzy o historii regionu i są dowodem na to, jak bardzo nasze myślenie o tym strategicznym miejscu do dziś definiowane jest przez Kreml.
Tymczasem na Krymie żyją rdzenni jego mieszkańcy, Tatarzy krymscy, którzy jak podkreśla minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, żądają prawa głosu w sprawie przyszłości swojej ojczyzny. Kolejna fala represji skierowana przeciwko krymskotatarskim aktywistom i drakońskie wyroki wydawane przez okupacyjne władze rosyjskie dowodzą, iż jest to głos sprzeciwu wobec imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej i jednocześnie głos za Krymem w ramach niepodległej i europejskiej Ukrainy.
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.