Niemcy zwiększają tempo zakupu uzbrojenia oraz budowy baz wojskowych. Zgodnie z projektem ustawy, przyjętym w środę (23.07.2025) przez rząd, Berlin zamierza złagodzić wymóg przeprowadzania przetargów przy zakupie sprzętu wojskowego, a także poluzować normy środowiskowe przy budowie koszar lub innej infrastruktury.
W obliczu zagrożenia ze strony Rosji "decydującym czynnikiem jest czas", jak napisano w projekcie. – Znacznie przyspieszamy tempo zakupów materiałów – powiedział minister obrony Boris Pistorius.
"Szybciej, wydajniej, prościej"
Ustawa stanowi prawdziwy skok jakościowy w zakresie zdolności obronnych. Minister gospodarki Katherina Reiche podkreśliła, iż ustawa obejmuje zarówno sprzęt wojskowy, jak i cywilny. – Bundeswehra musi być w stanie zaopatrywać się szybciej, wydajniej, prościej i zgodnie z najnowszym stanem techniki – powiedziała.
W świetle nowych celów NATO i planów znacznego zwiększenia liczebności Bundeswehry również infrastruktura musi się rozwijać. W środę po południu Pistorius spotkał się z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego, aby omówić kwestię szybkiego zaopatrzenia.
Plan Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Gospodarki przewiduje, iż skargi dotyczące udzielania zamówień nie będą miały już skutku zawieszającego przed sądem. Produkcja broni, amunicji i materiałów wojennych na terytorium Niemiec ma mieć pierwszeństwo, ponieważ stanowi "istotny interes bezpieczeństwa".
Nawet bez przetargów
W nagłych przypadkach można całkowicie zrezygnować z przetargów. Większe zamówienia nie muszą być już dzielone na mniejsze przetargi. Próg zostałby podwyższony z 15 000 euro do ponad 440 000 euro, powiedział Pistorius. Dzięki temu prawie 8000 zamówień mogłoby być realizowanych szybciej.
Projekt rozszerza pierwszą ustawę z 2022 r., czyli z początku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Już wtedy przyspieszono procesy zaopatrzeniowe, a także budowę terminali skroplonego gazu ziemnego, które miały położyć kres zależności od rosyjskiego gazu. Nowa ustawa ma teraz zostać rozszerzona na wszystkie "zamówienia mające na celu zaspokojenie potrzeb Bundeswehry".
Ustawa będzie też zawierała "zmiany w ustawie o ruchu lotniczym mające na celu zapewnienie niezakłóconego funkcjonowania radarów obrony powietrznej, przyspieszenie procedur wydawania zezwoleń oraz wzmocnienie interesów Bundeswehry w zakresie ochrony i bezpieczeństwa". Chodzi tu na przykład o urządzenia radarowe, które nie mogą być zakłócane przez sąsiednie zabudowania.