W Łukowej najstarsza kwesta na Zamojszczyźnie (foto)

gazetabilgoraj.pl 2 godzin temu

Rok temu w czasie cmentarnej kwesty w Łukowej udało się zebrać dokładnie 18 207 47 złotych. Dzięki temu generalnemu remontowi, z wykonaniem nowych elementów i fundamentem, został poddany pomnik mieszkańców Osuch pomordowanych przez Niemców. Ta zbiorowa mogiła znajduje się tuż za bramą cmentarza.

Ponadto znajdujący się w tragicznym stanie nagrobek Tomasza Matczyńskiego, został odrestaurowany i zakonserwowany. W okresie międzywojennym Tomasz Matczyński wspierał finansowo zdolną młodzież łukowską w nauce i działalności patriotycznej. Opłacał kształcenie m.in najzdolniejszego ucznia gimnazjum w Jarosławiu Józia Dyrki, poległego w obronie Lwowa w 1918 roku. Na prośbę łukowskiego Społecznego Komitetu odremontowany został z funduszy Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca nagrobek dowódcy Zgrupowania Oddziałów AK i BCh w Puszczy Solskiej 1944 roku majora Edwarda Markiewicza „Kaliny” oraz postawiony przez wiernych z Babic krzyż na dawnym cmentarzu unickim (parafia Łukowa):

– Na renowację czekają pozostałe zabytki naszej nekropolii, także te, które po 22 latach wymagają ponownego odnowienia i zakonserwowania. Dzięki ogromnej życzliwości i hojności ofiarodawców udało się już bardzo dużo dokonać – tłumaczą inicjatorzy kwesty w Łukowej.

Przez 22 lata działalności komitetu, wyremontowanych zostało 128 zabytkowych pomników na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Borowcu i Osuchach. Kosztowało to ponad 215 tysięcy złotych, zebranych i przekazanych przez mieszkańców.

foto: GOK w Łukowej

Idź do oryginalnego materiału