W Ukrainie ponad 3 tys. skazanych przystąpiło do służby wojskowej

rdc.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Wojna w Ukrainie/zdjęcie ilustracyjne (autor: 14 омбр ім. князя Романа Великого/Volodymyr Zelenskyy/X)


„Do 27 czerwca 2024 r. sądy rozpatrzyły 3424 wnioski odpowiedniej kategorii; 3171 osób przybyło do jednostek wojskowych” – przekazała prokuratura. Ogółem o zwolnienie warunkowe w celu podjęcia służby wojskowej wystąpiły 3822 osoby – wyjaśniła.

Ukraiński parlament zatwierdził ustawę w sprawie mobilizacji więźniów 8 maja. 17 maja dokument podpisał prezydent Wołodymyr Zełenski. Ustawa zezwala na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.

Media wyjaśniały wówczas, iż prawo zwolnienia z odbywania wyroku, by wstąpić do armii, nie będzie przysługiwało osobom karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię i korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Nie dotyczy również skazanych, którzy przed wyrokami pełnili wysokie stanowiska państwowe, m.in. ministrów i deputowanych, oraz osób skazanych za produkcję, rozpowszechnianie albo posiadanie narkotyków.

Zniszczono skład amunicji na okupowanym Krymie

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk poinformował we wtorek o zniszczeniu przez ukraińskie lotnictwo składu amunicji na okupowanym przez Rosję Krymie. Według grup monitoringowych celem była jednostka rakietowa koło Sewastopola.

„Po raz kolejny ukraińskie samoloty, +zniszczone+ przez wrogą propagandę, przez cały czas z powodzeniem wykonują misje bojowe, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na pozycje okupantów oraz eliminując ważne obiekty wojskowe na głębokich tyłach wroga. 1 lipca 2024 r. ukraińscy piloci przeprowadzili niszczycielskie uderzenie na skład amunicji na Krymie” – napisał Ołeszczuk na Telegramie.

Generał dołączył do wpisu zdjęcia z zwykle dobrze poinformowanego kanału na Telegramie Krymskij Wietier, który pokazał kłęby dymu nad zabudowaniami na wzgórzach wokół Sewastopola.

Krymskij Wietier poinformował, iż w ataku zniszczony został m.in. magazyn, w którym Rosjanie przechowywali drony Shahed irańskiej produkcji. „Podczas wczorajszego ataku rakietowego w powietrze wyleciał magazyn Shahedów, zniszczono blisko 90 dronów” – przekazał kanał.

Jednostka, którą zaatakowało ukraińskie lotnictwo, znajduje się we wsi Fłotske w rejonie Bałakławy. Miejscowość ta leży w sąsiedztwie Sewastopola, który jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Nowy pakiet broni dla Ukrainy o wartości 2,3 mld dol.?

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział we wtorek, iż Stany Zjednoczone niedługo przekażą Ukrainie nowy znaczący pakiet uzbrojenia wart 2,3 mld dolarów. Austin omówił też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem plany zbudowania „mostu” Kijowa do NATO.

Jak powiedział podczas spotkania z szefem ukraińskiego MON Austin, USA ogłoszą pakiet „wkrótce” i będzie on zawierał dodatkowe rakiety do Patriotów i innych systemów obrony powietrznej oraz inne najważniejsze rodzaje amunicji. Pakiet będzie jednym z najkosztowniejszych dotychczas ogłoszonych. Austin zapowiedział, iż dostawy sprzętu odbędą się według „przyspieszonego harmonogramu”.

Poza sytuacją na froncie i pomocą dla Ukrainy Austin, Umierow i szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiali też o przyszłotygodniowym szczycie NATO w Waszyngtonie i „moście” do członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Jak powiedział rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder, „most” ma m.in. przygotować ukraińskie wojsko do udziału w NATO poprzez długoterminowe zwiększenie zdolności i interoperacyjności z sojusznikami.

Ryder zapowiedział też, iż jeszcze tego lata Ukraina otrzyma pierwsze myśliwce F-16, a część ukraińskich pilotów już ukończyła pierwszy etap szkolenia w USA i kontynuują je w Europie.

We wtorek ukraińska delegacja z Jermakiem na czele spotkała się również z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem.

Idź do oryginalnego materiału