Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto ostro skrytykował przygotowania Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. «Żadna trzeźwo myśląca osoba nie uwierzy, iż Ukraina jest lepiej przygotowana niż jakikolwiek kraj bałkański» - oświadczył przed rozmową z szefem rządu Czarnogóry Milojko Spajiciem.
Premier Węgier Viktor Orban poszedł jeszcze dalej w swoich ocenach. We wtorek stwierdził, iż «sama Unia Europejska jest jedyną przeszkodą na drodze akcesji Podgoricy». Wypowiedź padła podczas oficjalnej wizyty czarnogórskiego premiera w Budapeszcie.
Umowy dwustronne podpisane
Podczas spotkania w stolicy Węgier podpisano szereg umów dwustronnych w kluczowych sektorach. Porozumienia dotyczą infrastruktury, telekomunikacji oraz technologii informatycznych. kooperacja ma wzmocnić więzi gospodarcze między oboma krajami.
Czarnogórski premier Milojko Spajic pozytywnie ocenił nastawienie państw Unii Europejskiej do jego państwa. Zauważył, iż «kraje UE widzą w jego kraju przyszłego członka Wspólnoty, z którym chcą współpracować przy dużych projektach i inwestować w bardziej pomyślną przyszłość».
Czarnogóra liderem negocjacji
Czarnogóra ma za sobą długą drogę w procesie integracji europejskiej. O członkostwo w UE wystąpiła w grudniu 2008 roku, a status kraju kandydującego uzyskała w grudniu 2010 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku.
Dotychczas otwarto 33 rozdziały negocjacyjne, co czyni z Czarnogóry lidera na drodze do przystąpienia do Wspólnoty. Ten wynik plasuje kraj znacznie przed innymi kandydatami z regionu Bałkanów Zachodnich.
Węgry blokują Ukrainę
Rząd Węgier stanowczo sprzeciwia się wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej. Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs ogłosił 26 czerwca wyniki referendum «Voks 2025». Według niego 95 procent głosujących sprzeciwiło się przyspieszonej ścieżce akcesji Ukrainy do Wspólnoty.
Referendum towarzyszyła prowadzona przez węgierskie władze antyukraińska kampania. Węgry od lutego blokują też rozpoczęcie negocjacji Ukrainy z UE, wykorzystując swoje prawo weta w procesie decyzyjnym Wspólnoty.
Z Budapesztu Jakub Bawołek (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.