Szef programów lądowych sił zbrojnych Australii (ADF, Australian Defence Force), maj. gen. Andrew Bottrell ogłosił podpisanie umowy na zakup nowej broni strzeleckiej i akcesoriów z przedsiębiorstwem NIOA. Wartość zamówienia przekracza pół miliarda dolarów (2,47 mld zł).
Dostawy mają być zrealizowane w ramach programu Lethality System Project (LAND 159) Tranche 1. Nowa broń trafi do wszystkich rodzajów wojsk – wojsk lądowych (Australian Army), marynarki wojennej (Royal Australian Navy, RAN) i wojsk lotniczych (Royal Australian Air Force, RAAF).
Dostawy nowych konstrukcji strzeleckich będą realizowane do połowy lat 2020. Spółka NIOA nie jest samodzielnym producentem, ale dystrybutorem i przedstawicielem wielu zagranicznych producentów broni w Australii.
W ten sposób do ADF trafią nowe 9 mm pistolety samopowtarzalne SIG Sauer P320 XCarry Pro, strzelby samopowtrzalne/powtarzalne Benelli M3A1 kalibru 12, 7,62 mm subkarabinki SIG Sauer MCX, wielokalibrowe karabiny snajperskie Accuracy International AX-SR, karabiny przeciwsprzętowe Barrett M107A1 oraz zestawy obserwacyjne dla snajperów. W ramach kontraktu zostaną zakupione noże bojowe ZU Bladeworx DEFK oraz szturmowe zestawy wyważeniowe.
W ramach umowy będą zrealizowane dostawy amunicji oraz wszelkiego rodzaju akcesoriów do broni, w tym celowników optycznych i optoelektronicznych, latarek, tłumików dźwięku i innych. NIOA jest liderem realizującym kontrakt, odpowiada też za poddostawców, zakupy, dostosowanie, przekazywanie, szkolenie oraz wsparcie. Nowe uzbrojenie ma zacząć trafiać w ręce żołnierzy ADF od 2023 roku.
Warto wspomnieć, iż podczas procedury wyboru broni NIOA sprawdziła 649 konstrukcji strzeleckich, akcesoriów, dodatków oraz rodzajów amunicji, zanim dokonano ostatecznego wyboru. Podczas prób strzelano z 800 różnych modelów broni w kombinacji z różnymi nabojami, wystrzelono 31 tysięcy nabojów. Specjalnie na potrzeby LAND 159 wybudowano za milion dolarów zamkniętą strzelnicę ze specjalistycznym sprzętem do testów.
Nowa broń
Elementem programu Lethality System Project (LAND 159) Tranche 1 był system walki wręcz, obejmujący także wykorzystanie noża bojowego. W związku z tym siły zbrojne Australii zdecydowały się na zamówienie produkowanych na miejscu przez ZU Bladeworx konstrukcji nazwanych Double-Edged Fighting Knife. To nóż o głowni długości 100 mm, wykonanej ze stali A2. Ma rękojeść zakończoną pierścieniem, produkowaną z niepoślizgowego tworzywa, uławiającego chwyt w każdych warunkach.
Następcą dotychczas wykorzystywanego w ADF pistoletu samopowtarzalnego Browning Mk3 jest nowoczesna, modułowa konstrukcja produkowana przez SIG Sauer. P320 XCarry Pro to bezkurkowy model do amunicji 9 mm x 19, z płaszczem szkieletu wykonanym z tworzywa sztucznego. Broń wybrana w projekcie Sidearm Weapon System będzie zaopatrzona w podlufową szynę akcesoryjną do mocowania latarki lub laserowego wskaźnika celu. Zamek z wyżłobieniem grzbietowym w części tylnej, które jest podstawą montażową do mocowania miniaturowych, pistoletowych celowników optoelektronicznych. W służbie ADF broń będzie kompletowana z latarką i minikolimatorem.
Jako element projektu Combat Shotgun System Australijczycy wybrali włoską strzelbę gładkolufową kalibru 12 Benelli M3A1. To konstrukcja, która może działać w dwóch trybach: jako broń samopowtarzalna oraz broń powtarzalna. W tym drugim przypadku przeładowanie następuje dzięki podlufowego łoża-wodzika. Strzelba będzie kompletowana, podobnie jak pistolet samopowtarzalny, z mikrokolimatorem osadzonym na komorze zamkowej oraz z latarką.
Ciekawostką jest wprowadzenie jako broni ochrony osobistej – Personal Defence Weapon System – krótkolufowego karabinka SIG Sauer MCX do amunicji 7,62 mm x 35/.300 BLK. Australijczycy zwracają uwagę, iż jest to powrót po latach do kalibru 7,62 mm w broni automatycznej. Subkarabinek MCX będzie używany przez specjalistyczne pododdziały, głównie do walki w terenie zurbanizowanym. Broń ma być wyposażona w tłumik dźwięku i optoelektroniczne systemy celownicze.
Australijczycy wprowadzają także nowy karabin snajperski w ramach projektu Long Range Sniper Capability. Rolę tę będzie pełniła brytyjska konstrukcja produkowana przez Accuracy International. Powtarzalny karabin snajperski AX-SR ma być dostosowany do trzech rodzajów amunicji: 7,62 mm x 51, 7,62 mm x 63/.300 Norma Magnum i 8,6 mm x 70/.338 Lapua Magnum, z czego ten ostatni ma być podstawowym. Broń ma być kupiona ze wszystkimi akcesoriami – tłumikami dźwięku, celownikami optycznymi, laserowymi wskaźnikami celu itp.
Dodatkiem do AX-SR będzie pakiet Sniper Surveillance Capability. Ma dostarczyć snajperom i obserwatorom australijskich sił zbrojnych umiejętności obserwacji i identyfikacji celów w dzień i w nocy. W tej roli zostanie kupiona lornetka termowizyjna Safran JIM Compact oraz lornetka zintegrowana z dalmierzem laserowym Steiner.
Bazą dla projektu Anti-Material Sniper Capability będzie samopowtarzalny karabin przeciwsprzętowy M107A1 do amunicji 12,7 mm x 99/.50 BMG. To potężna broń produkowana przez Barrett Firearms Manufacturing Incorporated. To zmodyfikowana odmiana karabinu M82, używanego w ADF, ale jest lżejsza i dostosowana do prowadzenia ognia z wykorzystaniem tłumika dźwięku. Będzie kompletowana z celownikami optycznymi, przystawkami nokto- i termowizyjnymi oraz dalmierzami laserowymi.