Wielkie giganty technologiczne, jak Google, Microsoft, Meta i Amazon, zaczynają się angażować w przemysł zbrojeniowy i podpisują duże umowy z Pentagonem i Izraelem.
Wielkie firmy technologiczne coraz bardziej wiążą się z militariami. Po latach pomijania tego faktu, teraz jest on głośno ogłaszany. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu pchnął wiele firm do tego, aby przestały obawiać się podpisywania umowy z wojskiem.
Związek pomiędzy technologicznymi magnatami a prezydentem USA, którego ukazano podczas jego inauguracyjnej ceremonii, spowodował, iż Trump zamierza do 2026 roku zainwestować bilion dolarów w “modernizację” sił zbrojnych. To wiąże się z wdrażaniem sztucznej inteligencji (AI) do obronności.
Giganci z Doliny Krzemowej są teraz przekonani, iż Republikanin mówi poważnie. Firmy OpenAI, Google, Anthropic i xAI, a także firma Elona Muska zajmująca się sztuczną inteligencją, podpisały umowy o wartości do 200 milionów dolarów na rozwijanie zaawansowanych możliwości sztucznej inteligencji w Departamencie Obrony.
Duże firmy technologiczne często zatrudniają urzędników Pentagonu. Zwraca natomiast uwagę odwracanie tego trendu, kiedy to to urzędnicy Pentagonu są rekrutowani do pracy w technologicznych firmach.
W czerwcu Armia ogłosiła powołanie czterech podpułkowników rezerwy do nowego Oddziału 201. Ich zadaniem jest “połączenie najnowocześniejszej wiedzy technologicznej z innowacjami wojskowymi”. Mianowani to ważne osoby w technologicznej branży, jak na przykład Adam Bosworth, dyrektor ds. technologii w Meta, czy też Bob McGrew, były dyrektor wykonawczy w Palantir and OpenAI.
To, iż są dyrektorzy z wojskowymi paskami, jest zarówno symboliczne, jak i odzwierciedla czasy, w których żyjemy. Granice między Doliną Krzemową a Pentagonem gwałtownie się zacierają.
Technologiczne firmy próbują zasugerować swoją poważność. W lutym Google usunęło z kodeksu postępowania ograniczenia dotyczące tworzenia broni lub narzędzi do masowej inwigilacji. W maju Microsoft przyznał, iż sprzedał izraelskiej armii zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji i usługi chmurowe. Firma OpenAI, twórca ChatGPT, w czerwcu zdobył kontrakt na dostarczenie Pentagonowi swoich generatywnych narzędzi AI, o wartości 200 milionów dolarów.
W listopadzie Meta ogłosiła, iż pozwoli na udostępnienie swoich modeli sztucznej inteligencji firmom Lockheed Martin i Booz Allen, które współpracują z wojskiem.
Francesca Albanese, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich, opisuje w raporcie, jak głęboko powiązane są korporacje technologiczne, dostawcy usług w chmurze i firmy zbrojeniowe. Według raportu, takie firmy jak Microsoft, HP, IBM, Google i Amazon są zaangażowane w technologie inwigilacji wdrażane na terytorium Palestyny.
Pracownicy dużych korporacji technologicznych często protestują przeciwko powiązaniom swoich firm ze sektorem wojskowym. Jednak te zmiany często kończą się zwolnieniami buntowników.