Wielkie firmy technologiczne wkraczają na rynek wojenny. W ten sposób Dolina Krzemowa ulega militaryzacji.

bejsment.com 6 godzin temu

Wielkie giganty technologiczne, jak Google, Microsoft, Meta i Amazon, zaczynają się angażować w przemysł zbrojeniowy i podpisują duże umowy z Pentagonem i Izraelem.

Wielkie firmy technologiczne coraz bardziej wiążą się z militariami. Po latach pomijania tego faktu, teraz jest on głośno ogłaszany. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu pchnął wiele firm do tego, aby przestały obawiać się podpisywania umowy z wojskiem.

Związek pomiędzy technologicznymi magnatami a prezydentem USA, którego ukazano podczas jego inauguracyjnej ceremonii, spowodował, iż Trump zamierza do 2026 roku zainwestować bilion dolarów w “modernizację” sił zbrojnych. To wiąże się z wdrażaniem sztucznej inteligencji (AI) do obronności.

Giganci z Doliny Krzemowej są teraz przekonani, iż Republikanin mówi poważnie. Firmy OpenAI, Google, Anthropic i xAI, a także firma Elona Muska zajmująca się sztuczną inteligencją, podpisały umowy o wartości do 200 milionów dolarów na rozwijanie zaawansowanych możliwości sztucznej inteligencji w Departamencie Obrony.

Duże firmy technologiczne często zatrudniają urzędników Pentagonu. Zwraca natomiast uwagę odwracanie tego trendu, kiedy to to urzędnicy Pentagonu są rekrutowani do pracy w technologicznych firmach.

W czerwcu Armia ogłosiła powołanie czterech podpułkowników rezerwy do nowego Oddziału 201. Ich zadaniem jest “połączenie najnowocześniejszej wiedzy technologicznej z innowacjami wojskowymi”. Mianowani to ważne osoby w technologicznej branży, jak na przykład Adam Bosworth, dyrektor ds. technologii w Meta, czy też Bob McGrew, były dyrektor wykonawczy w Palantir and OpenAI.

To, iż są dyrektorzy z wojskowymi paskami, jest zarówno symboliczne, jak i odzwierciedla czasy, w których żyjemy. Granice między Doliną Krzemową a Pentagonem gwałtownie się zacierają.

Technologiczne firmy próbują zasugerować swoją poważność. W lutym Google usunęło z kodeksu postępowania ograniczenia dotyczące tworzenia broni lub narzędzi do masowej inwigilacji. W maju Microsoft przyznał, iż sprzedał izraelskiej armii zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji i usługi chmurowe. Firma OpenAI, twórca ChatGPT, w czerwcu zdobył kontrakt na dostarczenie Pentagonowi swoich generatywnych narzędzi AI, o wartości 200 milionów dolarów.

W listopadzie Meta ogłosiła, iż pozwoli na udostępnienie swoich modeli sztucznej inteligencji firmom Lockheed Martin i Booz Allen, które współpracują z wojskiem.

Francesca Albanese, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich, opisuje w raporcie, jak głęboko powiązane są korporacje technologiczne, dostawcy usług w chmurze i firmy zbrojeniowe. Według raportu, takie firmy jak Microsoft, HP, IBM, Google i Amazon są zaangażowane w technologie inwigilacji wdrażane na terytorium Palestyny.

Pracownicy dużych korporacji technologicznych często protestują przeciwko powiązaniom swoich firm ze sektorem wojskowym. Jednak te zmiany często kończą się zwolnieniami buntowników.

Idź do oryginalnego materiału