Ważący prawie 30 ton głaz narzutowy przyjechał do centrum Berlina specjalnym transportem w środę w południe. Dźwig umieścił go potem na przygotowanym wcześniej stanowisku – znajdującym się naprzeciwko Bundestagu, czyli niemieckiego parlamentu.
W najbliższych tygodniach trwać będą prace wykończeniowe tak, aby "Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945" był gotowy przed przypadającą 8 maja 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej.
Rozwiązanie tymczasowe
O budowie w Berlinie pomnika polskich ofiar wojny mówi się od lat. W 2017 roku grupa przyjaznych Polsce niemieckich naukowców, aktywistów i byłych polityków zaapelowała o utworzenie takiego monumentu. Po żmudnych dyskusjach uzgodniono, iż w Berlinie nie powinien stawać sam pomnik, ale iż powstanie także duża instytucja, która będzie uczyć o długiej historii niemiecko-polskiej, umożliwiać spotkania polsko-niemieckie, a także będzie miejscem oddawania hołdu polskim ofiarom.
Realizacja tak dużego projektu, zwanego Domem Polsko-Niemieckim, zajmie jednak lata. Dlatego ostatnio zdecydowano się na utworzenie tymczasowego miejsca pamięci o polskich ofiarach. Właśnie w formie "Kamienia Pamięci dla Polski 1939-1945".
Wyraz zniecierpliwienia
Pieczę nad tą inicjatywą sprawuje Niemiecki Instytut Spraw Polskich. Jego dyrektor prof. Peter Oliver Loew przyznaje w rozmowie z DW, iż tymczasowy "Kamień Pamięci" to wyraz zniecierpliwienia przeciągającymi się pracami nad adekwatnym pomnikiem.
– Chcieliśmy mieć taki znak już teraz, bo proces polityczno-administracyjny toczy się w Niemczech od ośmiu lat – powiedział. Loew wyraził nadzieję, iż prowizoryczny pomnik będzie bodźcem, aby ostatecznie przeforsować ostateczny projekt budowy monumentu i Domu Polsko-Niemieckiego.
– Dobrze, iż ten krok zostaje teraz zrobiony. To dobrze, iż w Berlinie powstaje taki znak, bo Polska jest ważna dla Niemców, a Niemcy są ważne dla Polski. Taki pomnik jest kluczowy, by się wzajemnie zrozumieć – mówi.
Symboliczne miejsce
Tymczasowy pomnik ma pozostać w tym miejscu przez pięć lat. Być może "zarezerwuje" tę prestiżową lokalizację dla adekwatnego monumentu. Miejsce, gdzie stanął w środę "Kamień Pamięci dla Polski 1939-1945", znajduje się naprzeciwko Bundestagu, obok Urzędu Kanclerskiego i zaledwie kilka minut piechotą od innego magnesu turystycznego Berlina – Bramy Brandenburskiej.
W latach 30. w tym miejscu stała Opera Krolla. Miejsce symboliczne dla Polski. To właśnie tam 1 września 1939 roku Adolf Hitler ogłaszał rozpoczęcie inwazji na Polskę.