W ostatnich dniach doszło do ważnego kroku w procesie pojednania między Polską a Ukrainą. Wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej, Andrij Nadżos, poinformował o wymianie list miejsc do poszukiwań szczątków wzajemnych konfliktów historycznych między oboma krajami.
Decyzja ta jest efektem intensywnej współpracy między ministrami kultury Polski i Ukrainy, co było docenione przez premiera Donalda Tuska. W piątek Tusk poinformował na platformie X, iż zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA, czyli Ukraińskiej Powstańczej Armii. Premier podziękował ministrom kultury za dobrą współpracę i wyraził nadzieję, iż ta decyzja przyczyni się do zakończenia sporów między narodami.
Andrij Nadżos, który stoi na czele polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw historycznych, zapewnił o pozytywnych intencjach na rzecz rozwiązywania sporów związanych z tym tematem. „Jesteśmy pozytywnie nastawieni na uzyskanie dobrych rozwiązań, które zadowolą polskie społeczeństwo i ukraińskie społeczeństwo” – powiedział.
W lipcu 2023 roku ówczesny premier Polski, Mateusz Morawiecki, odwiedził Puźniki w dzisiejszym obwodzie tarnopolskim, gdzie specjaliści polscy i ukraińscy odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi, ofiar ukraińskich nacjonalistów. To ważne odkrycie może pomóc w zakończeniu sporów między narodami.
Wciąż jednak pozostaje otwarta kwestia przywrócenia nazwisk Ukraińców (członków UPA) na nagrobku na Górze Monastyr, na terenie Polski. Według Nadżosa, ta kwestia wymaga dalszych rozmów i porozumień między stronami.
Ten istotny krok w stronę pojednania między Polską a Ukrainą jest efektem intensywnej współpracy między rządami obu krajów. Warto podkreślić, iż w 2022 roku została podpisana deklaracja o współpracy między Polską a Ukrainą w sprawie ekshumacji i identyfikacji ofiar konfliktów historycznych.
W Polsce szacuje się, iż w okresie II wojny światowej i powojennym zginęło około 150 tysięcy Polaków na terenie Ukrainy, a około 50 tysięcy Ukraińców na terenie Polski. Wielu z nich pozostaje niezidentyfikowanych, co dodatkowo utrudnia proces pojednania między narodami.
Współpraca między Polską a Ukrainą w sprawie ekshumacji ofiar konfliktów historycznych jest ważnym krokiem w stronę pojednania między narodami. Dzięki tej współpracy możliwe będzie identyfikowanie i upamiętnianie ofiar konfliktów historycznych, co ma doprowadzić do zwiększenia wzajemnego zrozumienia i szacunku między narodami.
Źródła:
* PAP, „Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań szczątków wzajemnych konfliktów historycznych”
* Gazeta Wyborcza, „Współpraca Polski i Ukrainy w sprawie ekshumacji ofiar UPA”
* Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Deklaracja o współpracy między Polską a Ukrainą w sprawie ekshumacji i identyfikacji ofiar konfliktów historycznych”
Read more:
Współpraca Polski i Ukrainy w sprawie ekshumacji ofiar konfliktów historycznych