X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.

polska-zbrojna.pl 5 miesięcy temu

W najbliższy weekend w Gminie Hrubieszów spotkają się miłośnicy tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa i militariów. Fundacja Niepodległości, Gmina Hrubieszów oraz Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych zapraszają na jubileuszowe X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO

Organizatorzy podkreślają, iż odtworzenie przedwojennego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych realizują od roku 2015.

Miejscem uroczystości i obchodów będą: Hrubieszów w sobotę 13 lipca 2024 i Łotoszyny k/Hrubieszowa w sobotę i niedzielę 13-14 lipca 2024.

REKLAMA

Głównym celem wydarzenia jest tradycyjnie upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK.
Promuje ono równocześnie współczesne budowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej nad Jej wschodnią granicą.

Upamiętnienie będzie obejmowało dwudniowe odtworzenie tradycyjnego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych, które zgodnie z kawaleryjskim zwyczajem rozpocznie się Mszą św. w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, w sobotę 13 lipca 2024, o godz.11:00.

Następnie rozpoczną się towarzyszące świętu pokazy sprawności kawaleryjskiej, rozgrywane w odniesieniu do regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego „Militari” z lat II RP.

W ciągu dwóch dni uczestnicy zaprezentują ujeżdżenie, strzelanie, skoki przez przeszkody oraz pokazy władania białą bronią – szablą i lancą, konno.

W tym roku przypada 90. rocznica Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które w roku 1934 zorganizował w Hrubieszowie 2.Pułk Strzelców Konnych.

Odtworzenie Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie pozwoli przypomnieć rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918 - 1921). Swoje korzenie mają tu tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

2 Pułk Strzelców Konnych został utworzony ze szwadronów kawalerii przybyłych do Polski z Francji wiosną 1919 roku, wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. Po zwycięskiej wojnie z sowiecką Rosją, w roku 1920, Pułk otrzymał Garnizon w Hrubieszowie. Jego tradycje współcześnie dumnie kontynuuje 2.Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im.mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Dzisiaj także w także wiele jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, broniącej wschodniej granicy Rzeczypospolitej, dziedziczy chlubne tradycje polskiej jazdy.

Wydarzenie w atrakcyjnej formie zaprezentuje tradycję polskiej kawalerii i wysokie standardy jej wyszkolenia. Wykaże też wartość ich współczesnego kontynuowania, m.in. w kształtowaniu postaw patriotycznych. Kontekst czasu wydarzenia i jego miejsca – kierują myśli ku obrońcom naszych polskich granic.

Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości:

– W naszej ocenie wydarzenie skutecznie przyczynia się do wzmacniania więzi łączących społeczeństwo z Siłami Zbrojnymi RP. W obecnej trudnej sytuacji wykazywanie tego typu pozytywnych relacji – odnoszących się do polskiej tradycji niepodległościowej – zasługuje na dołożenie wszelkich starań.

Codzienny trud wkładany przez kawalerzystów w perfekcyjne wypełnianie obowiązków, może być do dzisiaj wzorem zaangażowania w służbę dla Ojczyzny. Eksponowanie tego dziedzictwa w środowiskach podtrzymujących tradycję polskiej jazdy – także na płaszczyźnie edukacji obywatelskiej – jest jednym z elementów wydarzenia, które organizujemy od 2015 roku.

Artystycznym uzupełnieniem jubileuszowego kawaleryjskiego święta będzie w sobotę 13 lipca 2024 wieczorny festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”, zorganizowany dla mieszkańców wraz z Gminą Hrubieszów w Łotoszynach k/Hrubieszowa, o godz.18:00.

W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

Na niedzielę 14 lipca 2024 zaplanowano w Łotoszynach k/Hrubieszowa od godz.10:00 pokazy sprawności kawaleryjskiej (skoki przez przeszkody, pokazy władania lancą i szablą konno) oraz festyn patriotyczny. Jego istotnym elementem będą pokazy statyczne nowoczesnego sprzętu wojskowego jednostek Sił Zbrojnych RP, kontynuujących chlubne dziedzictwo polskiej jazdy. Będzie można obejrzeć sprzęt bojowy jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Co szczególnie interesujące w kontekście kawaleryjskiego święta – nadbużańscy Terytorialsi, którzy mają w swoim Rejonie Odpowiedzialności wyjątkowo trudne tereny położone na granicy nad Bugiem, w swojej codziennej służbie używają konnych patroli w miejscach niedostępnych dla pojazdów.

Konny patrol Terytorialsów będzie także obecny w niedzielę 14 lipca 2024 w Łotoszynach k/Hrubieszowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia objęte programem – jest wolny (z wyjątkiem sobotnich uroczystości na terenie koszar 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, JW4055, gdzie ze względów regulaminowych obowiązują imienne zaproszenia)

Fundacja Niepodległości organizuje jubileuszowe X Święto Strzelca Konnego we współpracy ze Szwadronem Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Gminą Hrubieszów. Organizatorzy dziękują za współpracę 2.Hrubieszowskiemu Pułkowi Rozpoznawczemu, 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej i 19.Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Partnerem wydarzenia „X Święto Strzelca Konnego. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK” – jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Z uwagi na duże zasługi Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich, wydarzenie wpisuje się także w obchody 550 lat Województwa Lubelskiego. Wydarzenie uzyskało także wsparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zadanie: „Święto Strzelca Konnego”. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji, wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2.PSK z konkursowymi pokazami kawaleryjskimi oraz tematyczną wystawą o dziedzictwie 2.PSK i specjalnymi lekcjami tematycznymi dla młodzieży szkolnej — dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PROGRAM X ŚWIĘTA STRZELCA KONNEGO

13 LIPCA / SOBOTA HRUBIESZÓW
Odtworzenie historycznego Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych

11:00 Msza św. w kościele Garnizonowym
pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

12:30 Uroczysty Apel Pamięci oraz ceremonia
pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
(wstęp za zaproszeniami)

13 LIPCA / SOBOTA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

15:30 Pokazy ujeżdżenia oraz strzelania

18:00 Festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE” (WSTĘP WOLNY)
W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

14 LIPCA / NIEDZIELA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

10:00-17:30
Festyn patriotyczny „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii”
Kawaleryjski Memoriał Mjr. Michała Radzimińskiego, upamiętniający
szefa wyszkolenia sportowego
w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

11:00 Pokaz skoków przez przeszkody

13:00 Pokaz władania lancą konno

15:00 Pokaz władania szablą konno

16:00 Pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia jednostek Sił Zbrojnych RP:
18 Dywizji Zmechanizowanej,
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego,
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17:00 Ceremonia zakończenia

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału